Otoyolda sanat

06 Ağustos 2019

Fransız heykeltıraş Bernar Venet, Belçika'da şehirlerarası otoyola yerleştirilecek dev heykeli ile karşımızda.


Fransa'nın en önemli sanatçılarından Bernar Venet, 1980'lerin başından beri gerçekleştirmek istediği projesini sonunda Belçika ev sahipliğinde hayata geçiyor. 60 metre yüksekliğindeki demir bir yay, Belçika'nın Namur şehri ve Lüksemburg arasındaki E411 isimli otoyolda seyahat edenler tarafından Ekim ayından itibaren izlenebilecek.

Dünyanın en büyük kamusal alanda sanat projesi olarak nitelenen 'Arc Majeur', sürücüleri rahatsız etmeyecek fakat 3 km öteden görülecek şekilde tasarlanmış. İlk olarak 1984'te Fransa'da bir yola yerleştirilmek üzere planlanan heykel projesi, kültür bakanının onayına rağmen belediye ile pürüzler sonucunda rafa kaldırılmış. Tam 35 yıl sonra Belçikalı mühendislik ofisi CMI ve vakfının sayesinde yeniden canlanan fikir, Rochefort sınırları içindeki Lavaux-Sainte-Anne köyünde gerçekleşiyor.

Otoyolun iki yanından gökyüzüne doğru uzanan 28 ve 60'ar metrelik iki yaydan oluşan 'Arc Majeur', 1000 ton betondan inşa ediliyor. Daha önce 2016 yılında 20 metrelik benzer bir yayı Berlin Duvarı'nın yıkılışı ve Almanya'nın birleşmesi onuruna Bonn'da halka sunan Venet, Versailles Sarayı'nın bahçesine de 22 metre büyüklüğünde bir heykel yerleştirmişti.

Adı 1960'larda New York'ta Arman, On Kawara, Lawrence Weiner, Joseph Kosuth gibi matematik, bilim ve metin üzerine çalışan kavramsal sanatçılarla birlikte anılan Venet, uzun yıllar Sorbonne'da profesörlük yaptı. Ahşap ile başlayan çizgilerle ilgili araştırmaları zaman içinde çelikle birleşti. Denge, kontrol ve çevresel ilişkiler üzerine düşünen sanatçı, şansın ve kaosun sanat yapımı üzerindeki etkisini yakalamaya çalışan heykelleriyle biliniyor.

1994 yılında Paris belediye başkası Jacques Chirac'ın davetiyle 'Indeterminate Line' serisinden 12 heykelini Eyfel Kulesi'nin altındaki Champs de Mars'ta sunan Légion d'honneur sahibi Venet, bu sergisini Avrupa, Asya ve Amerika kıtasındaki 35 şehre taşıdı.