Oyun Odası Konseptini Canlandıran Satranç Kulübü: The Chess Club

10 Haziran 2017

Sadece üyelerin alındığı kulüp, Londra’da açıldı.

“The London Chess Classic’in yöneticisi Malcolm Pein ile iş birliği yapan The Chess Club, satranç becerilerini geliştirmek veya satranç öğrenmek isteyenler için üst katındaki barında etkinlikler düzenliyor.”

Geçtiğimiz Şubat ayında Francesca Zampi ve Pierre-Charles Cros tarafından kurulan satranç kulübü The Chess Club, Londra Mayfair’de açıldı. 17 bar, restoran ve otelden oluşan The Experimental Group’un da kurucularından olan Zampi ve Cros, Chesterfield Street’teki terkedilmiş bir binayı, satranç turnuvalarının düzenlendiği seçkin bir mekana dönüştürdü.

Zampi ve Cros’un sadece üyelere açık olan The Chess Club’ı kurmaktaki amaçları, oyun odası konseptini modernleştirerek her akşam kart veya satranç oynamak isteyen oyunseverleri bir araya getirmek; bu sayede de birbirini tanımayan insanları ortak bir noktada birleştirerek yeni bir kültür oluşturmak. The London Chess Classic’in yöneticisi Malcolm Pein ile iş birliği yapan The Chess Club, satranç becerilerini geliştirmek veya satranç öğrenmek isteyenler için üst katındaki barında etkinlikler düzenliyor. Mekanına iki kat daha eklemeyi planlayan kulüp, üye olmayan misafirleri de dahil olmak üzere, ziyaretçilerine her Salı kulübe gelen dünya satranç şampiyonlarından dersler aldırarak satranç becerilerini geliştirme fırsatı veriyor.

Fotoğraflar: Ana Cuba

Fotoğraflar: Ana Cuba

Fotoğraflar: Ana Cuba

The Chess Club, sadece satranç turnuvalarının düzenlendiği bir kulüp değil, aynı zamanda şefliğini Jackson Boxer’ın üstlendiği bir restoran-bar. Her hafta sezonun meyve ve sebzelerine göre yeniden hazırlanan menülerinde, kokteyl ve şarap çeşitleri de bulunuyor. İç mekan tasarımı ise Francesca Zampi’nin en yakın arkadaşı Fran Hickman'a ait. Koruma altına alınan binada orijinal özelliklere sadık kalarak modern dokunuşlarda bulunan tasarımcı, sürrealist sanatçılar Duane Michals ve Man Ray’in işlerine referans veren detaylar kullanmış.

The Chess Club’dan seneler önce, İtalyan mimar ve tasarımcı Carlo Mollino’nun tasarladığı Turin Apartmanı’nın içi / Kaynak: New York Times