Palais de Tokyo’da Örümcek Ağları

19 Kasım 2018

1973 doğumlu Arjantinli sanatçı Tomás Saraceno, metal küplerde sergilediği örümcek ağlarıyla ünlü. Sanatçının şimdi Palais de Tokyo’da sergilenen ON AIR’i, kozmik bir algıyı yansıtıyor.

"Örümcek ağları, sarayın içerisinde yepyeni keşif alanları sunuyor izleyicilere. Örümcek ağlarıyla geniş, deneyimsel bir araziye dönüşen mekan, aynı zamanda beyin nöronlarını da hatırlatıyor."

Tomás Saraceno, dünyanın en prestijli müzelerinde ve galerilerinde, örneğin K21 Ständehaus'ta, 2015 yılında COP21 iklim Konferansı sırasında Paris'in Grand Palais'in cam çatısı altında, New York'taki Metropolitan Müzesi'nin çatısında, son olarak da Bienalde de Lyon'da ve şimdi de Paris Palais De Tokyo'da sanat camiasında heyecan yaratmaya devam ediyor. Buenos Aires'te mimarlık eğitimi alan 1973'te doğumlu Arjantinli sanatçı, metal ve narin örümcek ağı kombinasyonuyla, büyülemişti ilk.

Sanatçı geçtiğimiz birkaç yılını, eski bir fabrikanın içine konuşlandırdığı, Berlin atölyesinde dünyanın en büyük örümcek ağlarını bir araya getirerek geçirdi. Örümcek ağlarında farklı imajlar çıkıyordu ortaya; kemerli kavisler, şemsiyemsi şekiller veya bazen tek bir iplik gibi görünüyordu. Saraceno, örümceklerin çılgın mimarisini detaylandırarak büyütüyor ve dramatik ışıklarla yarı karanlık yarı aydınlık bir algı yaratıyordu. 

Sanatçının ağlarının bir kısmı, Palais De Tokyo'ya doğru ilerledi. Rehberli ziyaretlerle gezilen örümcek ağları,  sarayın içerisinde yepyeni keşif alanları sunuyor izleyicilere. Örümcek ağlarıyla geniş, deneyimsel bir araziye dönüşen mekan, aynı zamanda beyin nöronlarını da hatırlatıyor.

Aslında sanatçının işlerinin büyük bir kısmı müzelerde görülebilecek gibi değil, daha çok açık havada sergilenebilecek türden. Saraceno’nun en çarpıcı açık hava işlerinden bir tanesi de, güneş enerjisi ile çalışan sıcak hava balonları şeklinde yarattığı ulaşım aracıydı. Ve daha sonra Aerocene projesi için sanatçı NASA ve MIT ile ortaklaşa çalışarak, gerçek hava koşullarına göre bu tür yolculukların simülasyonları sağlayan bir web sitesi yarattı. Bu onun bizi çevreleyen dünya için duyarlılık kazandırmak adına verdiği mücadelenin sanatsal bir projesiydi.

Saraceno'nun Palais de Tokyo’daki işi de, öncekiler gibi gerçekleşebilir ütopyalarının tüm potansiyelini göstermek üzere 6 Ocak 2019 tarihine kadar görülebilir.