Pangaia ve Es Devlin İş Birliği

28 Aralık 2021

İngiliz tasarımcı Es Devlin ve sürdürülebilir giyim markası Pangaia, iklim krizi hakkında farkındalık yaratan bir koleksiyon üretmek üzere bir araya geldi.

Pangaia x Es Devlin 365 Essentials kapsül koleksiyonu; kapüşonlu, pantolon, tişört ve şort olmak üzere dört farklı giyim tasarımından oluşuyor. Her bir parça, Devlin’in iklim değişikliğinin sonuçlarını tersine çevirmeye yardımcı olmak için “şimdi harekete geçmek için duygusal bir hatırlatma görevi gören” güçlü bir renk olarak tanımladığı parlak turuncu bir tonda üretildi. 
Koleksiyondaki parçalar ayrıca sanatçının güncel çalışmalarından biri olan “Forest of Us” enstalasyonu için yazdığı şiirinden de ilham alıyor; şiirden alıntılar içeren öğeler Pangaia’nin imza metin bloğunun yerini alıyor. Yeni metin şöyle diyor: “Bizden bir orman, simbiyotik bir simetri, içimizde ve çevremizde akan dallara ayrılan bir geometri ama onu görüyor musun, hissedebiliyor musun, nefes alıyor musun, onu bulabiliyor musun? Ara ve bul.”


 


Tasarımlarda yer alan özenle seçilmiş bu alıntı, insanlığın solunabilir hava için ağaçlara olan ihtiyacına ve ormansızlaşmanın getireceği sonuçlara işaret ediyor.


Kapsül koleksiyonun satışından elde edilecek tüm gelir, Brezilya’daki Rio Doce Vadisi’nde çevresel restorasyon ve sürdürülebilir kırsal kalkınmaya adanmış, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Instituto Terra’ya bağışlanacak.