Pantone 2020 yılının rengini açıkladı: PANTONE 19-4052 Classic Blue

16 Aralık 2019

Amerika asıllı renk şirketi her sene sonunda Pantone Color Institute 2020’yi yılı temsil eden rengin PANTONE 19-4052 Classic Blue olduğunu açıkladı.

Geçen hafta yapılan açıklamada 2020 yılı için PANTONE 19-4052 Classic Blue rengini seçtiğini belirtti. Sakinlik, güven ve iletişimi temsil eden mavi renginin 2020’yi temsil ettiğini ve yeni döneme girerken güvenilir ve istikrarlı bir temel oluşturma isteğini vurguladığı söylediler. 

Akıllarımıza dinlendirici ve huzurlu bir renk olarak kazınan mavi rengi ayrıca sadeliği ve zarifliği de temsil ediyor. Pantone tarafından paylaşılan açıklamada, PANTONE 19-4052 Classic Blue insan ruhuna huzur ve sakinlik katan ve aynı zamanda koruma hissi oluşturabilen bir renk. Teknolojinin bilgi işlemede insan gücünün önüne geçmeye devam ettiği bu zamanda ana renklerin temsil ettiği dürüstlük ve güven hissi insanları bilinçaltlarında bu renkleri tercih etmelerini sağlıyor. Pantone Yılın Rengi kampanyasına 20 sene önce başlamıştı. 1999 yılında yeni bir yüzyılın başlangıcını temsil edeceğine inanarak Gök Mavisi tonunu 2000 yılını temsil eden renk olduğunu seçen Pantone için mavi renginin önemi bu sene neden tekrar mavi rengini 2020 yılı için uygun gördüklerini anlatan açıklamalarda şüphesiz bir şekilde ortaya çıkıyor. 

 Pantone Color Institute Genel Müdür’ü Leatrice Eisman Classic Blue’yu neden 2020 yılının rengi olarak seçtiklerini şu şekilde açıklıyor: “Güven ve inanmaya ihtiyacımız olan bir zamanda yaşıyoruz. Bu kararlılığı ve güveni temsil eden PANTONE 19-4052 Classic Blue her zaman güvenebileceğimiz sağlam bir rengi temsil ediyor. Derin bir titreşimi olan, Classic Blue güçlü bir temel oluşturuyor. Alacakaranlıktaki sonsuz gökyüzünü andıran renk, düşüncelerimizi görünenin ötesine bakarak büyütmeye teşvik ederken daha derin düşünmemizi ve bakış açımızı genişleterek iletişim akışına izin vermeye dikkat çekiyor.” Teknolojinin bilgi işlemede insan gücünün önüne geçmeye devam ederken dürüst ve korunmayı temsil eden ana renklerin insanları çekmesi çok doğal olduğunu belirten Pantone ilk Yılın Rengi açıklamasını 1999 yılında yeni bir yüzyılın başlangıcını temsil edeceğini düşünerek Gök Mavisi tonunun 2000 yılının rengi olduğunu açıklamıştı. Şimdi 2020 yılına girerken tekrar önümüze çıkan mavi tonunun Pantone için yaptığı çağrışımları ve önemini daha iyi anlayabiliriz.