Parazit filminin övgü toplayan set tasarımı

02 Aralık 2019

Palme d’Or ödüllü Parazit filmindeki evler, Bong Joon Ho ve Lee Ha Jun tarafından sıfırdan tasarlanan karmaşık bir set bütününden oluşuyor.

Birisi üst sınıf diğeri ise işçi sınıfından iki ailenin yollarının kesişmesi ve bunun sonucunda meydana gelen olaylar üzerinden güncel sistemdeki sınıf ayrımına dair bir incelemede bulunan Bong Joon Ho imzalı film, eleştirmenlerden ve seyircilerden filmin olay örgüsünün yanı sıra set tasarımıyla da büyük övgü topladı.


Filmdeki iki ailenin sosyal sınıflarına atıfta bulunan ev tasarımları aslında, yönetmen Bong Joon Ho ve prodüksiyon tasarımcısı Lee Ha Jun tarafından titizlikle tasarlanan tek bir karmaşık setten başka bir şey değil. Yönetmen, sette doğal ışıktan yararlanmak için dış mekanda inşa edildiğini belirtiyor. 

Park evi, senaryoda belirtilen kısıtlayıcı yönlendirmelere göre kameralar ve günün belirli saatlerinde ışık almanın mümkün olduğu ve bir mimar tarafından tasarlanması gerektiği gerçeğinden yola çıkılarak oluşturulmuş.Kim apartmanı ise prodüksiyon tasarımcısı Lee Ha Jun'un üniversitedeyken yaşadığı ve yaşam alanlarını temsil edecek şekilde yerleştirildiği bir evi temel alarak tasarlanmış. İki sınıf arasındaki farklardan biri olarak güneş ışığına erişim, yarı-bodrum olan Kim apartmanında da küçük pencere detaylarıyla öne çıkıyor.
Kim ailesinin yaşadığı mahalle de tamamıyla filme özel tasarlanmış. Kore'deki benzer mahalleleri andıran bu mahalleyi oluşturmak için tüm malzemeleri bir araya getirmek aylar almış.Mekan seçimleriyle film örgüsünün içiçe geçerek birbirini desteklediği bu yapım, Bong Joon Ho’nun ustalık eseri olarak tanımlanıyor. Parazit, ayrıca, bu yılın Cannes Film Festivali'nde Palme d'Or ödülünü aldı.