Paris Photo 2019 Fuarı’nın Ardından

18 Kasım 2019

Dünyanın en büyük fotoğraf fuarı olan Paris Photo’nun 23. edisyonu, bu sene 7-10 Kasım tarihleri arası Grand Palais'de gerçekleşti. Fuar, 4 gün içinde ağırlanan 70 binden fazla ziyaretçiyle yeni bir rekor kırdı.


Dünyanın dört bir yanından gelen 180 galerinin bir araya getiren Paris Photo yaklaşık iki yüzyıldan fazla bir süredir en iyi fotoğrafçılık örneklerini ortaya koyuyor. Fuarın bu sene Grand Palais’de gerçekleşen 23. edisyonu ise 70 binden fazla ziyaretçiyle yeni bir rekora imza attı.

31 ülkeden 33 yayınevi de dahil olmak üzere 213 katılımcıyı bir araya getiren Paris Photo, sanatçılar, kurumlar, koleksiyonerler ve dünyanın dört bir yanındaki amatörler için rakipsiz buluşma yeri olarak konumunu bir kez daha pekiştirdi.

Fuarın beş bölümünün her birinde önemli satışlar gerçekleşti: ana sektör, kitap ve film sektörlerinin yanı sıra seri eserler, büyük formatlardaki işler ve enstalasyonların yer aldığı PRISMES, ve Curiosa. Bu yıl, Tate Modern'de Uluslararası Sanat Küratörlüğüne aday gösterilen Osei Bonsu başkanlığında gerçekleşen Curiosa genç sanatçıların işlerini öne çıkardı.

Türkiye’den Istanbul Modern, SAHA, Dirimart, Galerist gibi müze ve galerilerin de katılım gösterdiği Photo Paris’te 1992’de aramızdan ayrılan Türk sanatçı, fotoğrafçı, şair ve yönetmen Şahin Kaygun’un solo sergisi gerçekleşti. Sergide Kaygun’un grafik ve kompozisyon odaklı ilk işlerinin yanı sıra resim sanatı ve fotoğrafı bir araya getirdiği Polaroid serileri yer aldı. Fotoğraf dilinin net bir şekilde kendini gösterdiği bu seri, Kaygun’un üzerinde sık sık çalıştığı akışkanlık ve hareketlilik kavramlarını ve farklı sanat dallarını bir araya getiriyor.

Film sektöründe yer alan filmlerden birisi de Shirin Neshat’ın ROJA adlı video enstalasyonuydu. Enstalasyon bir üçlemenin parçası olup, her biri duygusal ve psikolojik anlatıların hayal ve gerçekliğin sınırında kaldığı kadın kahramanların etrafında şekilleniyor. 

Paris Photo, gelecek yıl “Paris Photo New York” adı altında 2-5 Nisan 2020 tarihleri arasında New York’ta da gerçekleşecek. İki kıtayı bir araya getirecek olan bu yeni fuar, fotoğrafçılığın merkezleri olarak kabul edilen Paris ve New York şehirlerini buluşturarak transatlantik bir üs görevi görecek.