Paris Photo 2021’den öne çıkanlar

18 Kasım 2021

Bu yıl 24. kez gerçekleşen Paris Photo’ya Fransız başkentindeki Grand Palais Ephémère binası ev sahipliği yaptı. 14 Kasım’da sona eren fuarın ardından öne çıkan sunumları ele alıyoruz.

Fotoğraf sanatı için düzenlenen en büyük uluslararası fuar olma özelliği taşıyan Paris Photo, her Kasım ayında Paris'in merkezinde kuruluyor. Fuar, 1997'den beri, fotoğraf yaratımını, galerileri, yayıncıları ve sanatçıları tanıtmayı ve herkes için ilham kaynağı sunmayı amaçlıyor. Bir yıllık aradan sonra bu yıl 24. kez gerçekleşen Paris Photo’ya Fransız başkentindeki Grand Palais Ephémère binası ev sahipliği yaptı. 14 Kasım’da sona eren fuarın ardından öne çıkan sunumları sizler için ele alıyoruz.Herbert List, The Shadows of the Apostles, Vatikan, İtalya, 1951.


Herbert List - Galerie Karsten Greve

Herbert List, fotoğraflara hareket katan o gizli faktörün bir çeşit sihir olduğunu söylemişti. Almanya doğumlu fotoğrafçı, önemli moda fotoğrafçısı George Hoyningen-Huene ve yazar/sanatçı/tasarımcı Jean Cocteau ile çalışarak göçebe bir yaşam sürdü. Yunanistan, İtalya ve Akdeniz havzasının diğer destinasyonlarının güneşli atmosferine tutkuyla bağlı olan List, 1930-1960 yılları arasında düzenli olarakbu bölgeyi ziyaret ederdi.  Yıpranmış heykelleri, güneşte parlayan beyaz taş kiliseleri ile Akdeniz mimarisinin siluetleri List’in fotoğraflarında ön plana çıkıyor. 


Bill Cunningham, İsimsiz, New York, 1980'ler.

Bill Cunningham - Bruce Silverstein

Bill Cunningham, yarım yüzyılı aşkın bir süredir sevgili New York'unun yanı sıra diğer moda başkentlerinin sokaklarında dolaştı. Cunningham'ın geniş arşivinin 1970'ler-1980'ler şeridi, ünlü yüzlerin yanı sıra etkileyici güce sahip anonim silüetlere de yer veriyor. 1967'de fotoğraflarını yayınlamaya başlayan Cunningham, kariyerinin büyük bölümünü New York Times için "Akşam Saatleri" ve "Sokakta" köşelerini yazarak geçirdi. Paris Photo 2021’deki bu seçki ise fotoğrafçının en önemli karelerinden birkaçına yer veriyor.


Gilles Lorin, L'Importance De Vivre.

Gilles Lorin - Jörg Maass Kunsthandel

Eski bir Asya sanatı ve antika satıcısı olan Gilles Lorin, geleneksel fotoğraflama süreçlerini yeni yollarla yeniden ziyaret eden bir Fransız fotoğrafçı. Lorin'in çalışması, benzersiz bir renk paleti oluşturmak ve özel bir estetik yaklaşım elde etmek için her bir ayrı element için altın varak ve alaşımları kullanıyor. Her titiz parçanın yapımı yaklaşık bir ay sürüyor. Sanatçının, Les Allégories d'Igor serisinden üç eseri – alter-egosuyla ilgili alegorik görüntüler – bu yıl Berlin merkezli Jörg Maass Kunsthandel standında sergilendi. 


© Ira Lombardía 

Ira Lombardía - Galeria Alarcón Criado 

Çalışmaları fuardaki Curiosa bölümünde yer alan Ira Lombardía, New York merkezli İspanyol bir disiplinlerarası sanatçı. Çalışmalarında, tarih ve arkeolojiye dair siyah beyaz görüntüleri diğer fotoğraflarla üst üste birleştiriyor. Her çalışmanın kenarlarındaki mavi ve gerçek tonlu eller, bir fotoğrafın durumuna ilişkin insan etkileşimini ve buradaki manipülasyonuna işaret ediyor. Öne çıkan başka bir detay ise Lombardía’nın oluşturduğu, izleyicinin görselin üzerindeki bu mavi şekilleri telefonlarındaki resimlerle değiştirmesini sağlayan uygulama. Bu uygulama sayesinde, fiziksel ve dijital arasında kurulan köprü ile izleyiciler eseri kendine göre özelleştirebiliyor.