Paris ve Marakeş'te Büyük Yves Saint Laurent Rüzgarı

14 Nisan 2017

Büyük tasarımcı Yves Saint Laurent’in hayatı ve işlerinin sergileneceği iki müze Paris ve Marakeş'te kapılarını açacak.

"Mondrian koleksiyonundan, kadın maskülenliğini vurgulayan smokinlere; birçok doku ve desenle Saint Laurent, ikonik görüntüleriyle akıllara kazındı."

Henüz 21 yaşında Paris moda sahnesinde dikkat çeken Yves Saint Laurent, Dior’un başına geçtikten sonra Pierre Bergé’nin desteği ile Fransız modasının kurallarını yıkan bir tasarımcı haline geldi.  Şimdi ise moda tarihine adını yazdırmış en büyük tasarımcılar arasında anılıyor. Mondrian koleksiyonundan, kadın maskülenliğini vurgulayan smokinlere; birçok doku ve desenle Saint Laurent, ikonik görüntüleriyle akıllara kazındı.

Tasarımcıya ithafen Paris ve Marakeş’te açılacak olan müzeler toplamda 5.000 Haute Couture giysi, 15.000 Haute Couture aksesuar, 50.000’in üzerinde çizim ve basılı materyale ev sahipliği yapacak. Marakeş’teki müze, Yves Saint Laurent’in akıllardan çıkmayan egzotik Majorelle Bahçeleri’nin hemen yanında 4.000 m²’lik bir alana kurulacak. Binanın tasarımı, Karl Fournier ve Oliver Marty’nin kurduğu Studio KO tarafından yapılacak. Tasarımın temel ilham kaynağı ise Saint Laurent’in devrim niteliğindeki smokin koleksiyonu.

Binanın içinde 5.000 kitabı barındıran bir kütüphane, teras ve restoran da bulunacak. Paris’teki müzede ise ünlü tasarımcının stüdyosu ve terzilik atölyesi yer alacak. Tasarımcı Nathalie Crinière ve dekoratör Jacques Grange, Paris’teki müzeyi Haute Couture Evi’nin orijinal atmosferine uygun olarak tasarlayacak. Moda dünyasının heyecanla beklediği bu iki önemli müze binasının 2017 Eylül ayında açılması planlanıyor.