Paris'in 19. Yüzyıl Esintili Yeni Mekanı

01 Ocak 2019

Monako doğumlu restorancı Riccardio Giraudi, bu yıl üçüncü Beefbar'ını açtı ve tartışmasız uluslararası konsept barlarının en abartılı olduğu ülkede yıldız bir yere oturdu.

"Seleflerinin 'rafine sadelik' konseptinden biraz uzaklaşan mekanın sonuçta ortaya çıkan stil birleşimi, etkileyici bir şekilde zarif ve son derece hassas bir şekilde de geleneksel."

Minimalist tasarım bugünün mekanlarının en bilindik özelliği. En üst düzey retroyu geri getirsek bile, minimalist bir tavır kesinlikle kaçınılmaz olarak, modern yorumları iyileştirmenin kolay bir yolunu buluyor. Ancak biz hala geçmişin sanat biçimlerine hayranlık duymaya devam ediyoruz. Tarihin, sanatın, anıtların ve alanların restorasyonu ve korunması için yadsınamaz ve kalıcı bir takdir de var şüphesiz, çünkü bize tüm bunlar geçmişe ışık tutuyor. Avrupalı restorancı Riccardo Giraudi’nin Beefbar’ı, 19'uncu yüzyıl mimarisi ile modern endüstri tarzı tasarım arasında uyum bulan iç mekanlarla 2018’de açılan üçüncü mekana imzasını atıyor. Bu yıl Dubai ve Mikonos'taki diğer iki başlangıcın ardından en son yineleme, restore edilmiş Lamgham Hotel'de Paris'te kendini gösteriyor.

© Francis Amiand

Restoranın tasarım projesi, Monako merkezli mimarlık firması Humbert & Poyet'ten Emil Humbert ve Christophe Poyet tarafından üstlenildi. Daha önce Hong Kong, Meksika ve Monako'da çeşitli mekanlar tasarlamak için uğraşan ikili, II. Dünya Savaşı sırasında duvarla kaplı unutulmuş alanın sınırlarını zorluyor ve ortaya Beefbar çıkıyor.

Seleflerinin “rafine sadelik” konseptinden biraz uzaklaşan mekanın sonuçta ortaya çıkan stil birleşimi, etkileyici bir şekilde zarif ve son derece hassas bir şekilde de geleneksel. İmza niteliğindeki unsurlarında pastel yeşil tonları, desenli halıları ve karmaşık freskler gibi Art Nouveau detayları özenle restore edilmiş, Art Deco mermer, kazınmış duvarlar, yüzey aynaları, lake ceviz ve pirinç parçaları korunmuş. Tüm ihtişamıyla, orijinal özellikler endüstriyel tarzda minimalist ahşap işleri ve tavanla birleştirilmiş. Güçlü renkler ve modern mobilyalar, asırlık bir anıtı canlandırmak için son derece uygun ve modern bir görünümde.