Paris’in en eski oteli 21.yüzyıla ayak uyduruyor

20 Eylül 2019

Modern zamanların Versailles’ı olarak adlandırılan Le Meurice yenilenen süitleri ile zamansız bir ruh kazanıyor.

1835’te açılan, uzun tarihi boyunca Salvador Dali başta olmak üzere birçok sanatçı ve yüksek profilli misafiri ağırlayan, Paris’in en eski oteli Le Meurice yenilenen odaları ile şehrin geçmişini 21. yüzyıla taşıyor.


29 odası ve süiti ustaca yenilenen otelin bütün odaları Tuileries Bahçesi’ne bakarken, odaların balkonları, otel binasının imzası haline gelen Mansard çatısı ile muhteşem bir harmoni oluşturuyor. Restorasyon için genç tasarımcılar Margaux Lally ve Luc Berger ile çalışan Le Meurice, tasarımcıların Fransız işçiliğine olan hayranlıklarından sonuna kadar faydalanmış. Restorasyon sırasında sık sık sanatçılar ile de bir araya gelen Lally ve Berger, restorasyonda ilhamlarını Fransa’nın ünlü sarayı Versailles’dan almışlar ve sarayın geniş ve bol ışık alan odalarını Le Meurice’e taşımışlar. Odalarda kullanılan açık renkler de Le Meurice’in Fransız krallarının ihtişamlı saraylarına benzerliğini artırmış.


Her ne kadar her odası itinalı, sanatsal bir vizyon ile yenilenmiş olsa da yedinci kattaki Belle Etoile Süiti Le Meurice’in dönüşümünün en nefes kesici örneği. Otelin bahçesini 360 derece gören süitin yalnızca kendisine özel bir teras bahçesi var. Bronz ve altının ağırlıkla kullanıldığı süitin duvar resimleri ise restorasyona danışman olarak destek veren sanatçılar tarafından yapılmış. Süitin 18. yüzyıl atmosferi Carole Benzaken gibi çağdaş sanatçıların eserleri ile modern zamana uyarlanmış.