Pasta Sanatı: Tortik Annushka Designer Cake Studio

04 Mayıs 2020

Pastacı İki kardeş, Madina Yavorskaya ve Rustam Kungurov, ilhamını sanat ve tasarım dünyasından alıyor. Ünlü eserlerin renklerini, desenlerini ve dokularını yakalayan çok katmanlı pastalar yaratıyorlar.

Pastacı İki kardeş, Madina Yavorskaya ve Rustam Kungurov, ilhamını sanat ve tasarım dünyasından alıyor. Van Gogh'un ayçiçeklerinden Yayoi Kusama'nın kabaklarına kadar, her şaheserin renklerini, desenlerini ve dokularını yakalayan çok katmanlı pastalar yaratıyorlar.


Bu pastalardaki inanılmaz detayların sırrı, ikilinin güzel sanatlar ve mimarideki geçmişlerinde yatıyor; Yavorskaya güzel sanatlarda bir geçmişe ve Kungurov mimaride deneyime sahip. 2009'da Moskova'da ise Tortik Annushka adlı fırınlarında yeteneklerini birleştirmeye karar veriyorlar.


Yaptıkları ilk koleksiyon Madina'nın sanatsal yaklaşımını sergiliyor ve ilhamını yüzyıllar boyunca uzanan ikonik sanat eserlerinden alıyor. Piet Mondrian'ın 1923'te başlayan kompozisyon serisinden, Hokusai'nin 1829'da yaptığı “Dalga” eseri ve 1485'te Sandro Botticelli’nin “Venüs'ün Doğuşu”na kadar önde gelen sanat eserleri yüksek tasarım ürünü pastalarda yerini alıyor. Hatta Maurizio Cattelan'ın, geçen yıl Art Basel Miami Beach sırasında dikkatleri üzerine çeken duvara bantlanmış muzu da yer alıyor.


Madina Yavorskaya ve Rustam Kungurov düğün ve doğum günleri gibi özel günler için pasta siparişi alıyor. Ayrıca pastacılık okullarında dersler veriyor, öğrencilere özgün tasarımlarını pişirmeyi ve dekore etmeyi öğretiyorlar.