Pastis: New York’un zamansız ve plansız restoranı

23 Ağustos 2019

Şef Keith McNally New York’un ünlü restoranı Pastis’i tekrar canlandırıyor.

New York’ta bir akşam yemeği yiyebilmeniz için günler öncesinden rezervasyon yaptırmalı, masanızı bir başkasına kaptırmamak için tam zamanında kapıda olmalısınız. Ama hayat her zaman planlandığı gibi gitmeyebilir ve işler beklediğiniz gibi gitmediğinde New York’un en yeni “eski” restoranı Pastis’e uğrayabilirsiniz.


1980’ler ünlü şef Keith McNally, New York’taki ilk restoranı The Odeon ile Avrupa’da yükselişte olan mutfak sanatlarını New York’a tanıtmak istemişti. Daha sonra aynı vizyon ile 1990’ların sonunda açtığı Pastis ile zamanın bütün popüler yemek alışkanlıklarını reddedip, kendi küliner anlayışı ile şehre yeni bir soluk getirmişti. Fakat bundan beş yıl önce, McNally Pastis’i kapatarak restoranın müdavimlerini şaşırtmıştı.


Ama McNally bu kuliner vizyonundan vazgeçmemiş olacak ki kandıktan beş yıl sonra Pastis’i yeniden ayağa kaldırdı. Adı gibi menüsünü de selefinden alan yeni Pastis, atmosferi için ilhamını da Fransız kafe ve brasserie’lerinden almış.

Pastis genel olarak arkadaşlarınız ile rezervasyonsuz, casual bir akşam geçirmek istediğinizde uğrayabileceğiniz bir mekân olarak tasarlanmış. Her ne kadar aşırı yoğunluktan ve popülerlikten ötürü kısa bir süre için rezervasyon almaya başlasa da McNally’nin yaratmak istediği istediğiniz saatte istediğinizi yiyebileceğiniz bir restoran ve kısmen de olsa bu isteğini Pastis ile gerçekleştiriyor. Akşam saatinde restorana girdiğinizde ister kahvaltıların vazgeçilmezi omlet isterseniz iyi pişmiş bir steak yiyebilirsiniz.


Pastis New York’un diğer lüks restoranların atmosferi ve iç tasarımı ile de oldukça farklı. Duvarlardaki dergi ve gazete rafları, birbirinden uyumsuz sandalyeleri ve eski seramik tabanı ile Pastis 90’ların zamansız ve salaş New York restoran konseptini tekrar canlandırıyor.

Yeni Pastis’te McNally ünlü restoran işletmecisi Stephen Starr ile güçlerini birleştirmiş. Mekânın iç tasarımı dışında kalan her alanda parmağı bulunan Starr, şarap menüsünden, yemeklerin sunumuna kadar birçok konuda karar merci. Starr ayrıca Washington’daki restoranı Le Diplomate’ta birlikte çalıştığı şef Michael Abt’ı da Pastis’e transfer etmiş. New York’un karmaşasından beslenen Pastis, kaosu McNally, Starr ve Abt ortaklığı ile bir başarı hikayesine dönüştürüyor.