Patagonia’dan Sürdürülebilir “Wetsuit” Projesi

16 Mayıs 2024

Outdoor giyim markası Patagonia, en son projesi olan sürekli olarak geri dönüştürülebilir sörf kıyafetleriyle dalış ve sörf deneyimine gelecek dostu yeni bir soluk getirmeyi planlıyor.

Çevre dostu vizyonuyla endüstriyi kökünden sarsmayı hedefleyen marka, kabullenilmiş üretim algısından uzaklaşarak biyolojik olarak parçalanması yıllar süren neopren kumaştan yapılan dalış kıyafetlerini tarihe gömmeye hazır. Daha çevre dostu bir alternatifin gerekliliğini fark eden Patagonia, sadece yüksek performanslı değil aynı zamanda sürdürülebilir “wetsuitler” yaratmak için özveriyle çalışacaklarının sözünü verirken, çevre dostu üretimin geleceğe dair en büyük yatırımlardan birisi olduğu konusunda net bir duruş sergiliyor. 


Fotoğraf: Bloomberg


Bu amaç doğrultusunda yeni teknikler ve malzemeler üzerinde denemeler yapan şirket aynı zamanda müşterilerin eskimiş dalış kıyafetlerini geri dönüştürülebilmesine olanak tanıyan bir geri alma programının uygulanmasını da araştırmakta. İnovasyon sınırlarını zorlayan projelerle “wetsuit” sektöründe öne çıkan Patagonia, sürdürülebilir giyim endüstrisindeki standartları yeniden tanımlamaya devam edecek gibi gözüküyor.