Patek Phillipe’in özel üretim saati 4.5 milyon dolara alıcı buldu

22 Kasım 2019

Patek Phillipe tarafından koleksiyoner Henry Graves’e özel yapılan saat Christie’s’in ender saatler müzayedesinde rekor fiyata satıldı.


Özel yapım saatleriyle İngiltere kraliyet ailesi başta olmak üzere birçok yüksek profilli isme yaptıkları saatler ile tanınan İsviçreli saat üreticisi Patek Phillipe’nin 1938’de Amerikalı bankacı ve koleksiyoner Henry Graves Jr.’ya özel olarak ürettiği ve dünyada tek olan altın kaplama saati, Cenova’da gerçekleşen Christie’s müzayedesinde 4.5 milyon dolara alıcı buldu. Geçtiğimiz hafta düzenlenen Nadir Saatler müzayedesinin en önemli parçalarından olan saat, 2012 yılında Sotheby’s’de yaklaşık 3 milyon dolara alıcı bulmuştu.

20.yüzyılın en büyük koleksiyoncularından olan Graves’in, saatin siparişini 1927’de verdiği ve saatin ona 1938 yılında teslim edildiği biliniyor. Ayrıca saatin arkasına kazınmış olan Latince deyim “Esse Quam Videri” (Gibi görünme, ol.) bu saatin rekor fiyata satılmasında etkili olduğu düşünülüyor.

Aslında bu altın kaplama kol saatini bu kadar nadir yapan ise Patek Phillipe’nin tarihinde ürettiği ilk “minute repeater” yani zamanı göstermekten ziyade bir alarmlı saat işlevi gören kol saati olması. Daha önce Graves’in kendisi, kızı ve torunu tarafından kullanılan saat 2012 yılında özel bir koleksiyonere satıldı. Son müzayede de saati satın alan alıcı bu eşsiz saatin 5. Sahibi olmayı başardı.


Patek Phillipe saatler mikro mekanik mühendisliğin ustalık eserleri olarak adlandırılıyor. Saatlerin iç mekanizmalarına ait tüm parçalar Patek Phillipe tarafından üretiliyor. Saat ustaları mineleme, saat taşı yerleştirme ve kakma gibi işleri elle yapıyor ve tek bir kadranı üretmek dört ay sürüyor. Bir Patek Phillipe saati üretmek toplamda 1,200 adım gerektiriyor.