Paul Rudolph imzalı Modernist Manhattan Evi

20 Ocak 2021

Uzun bir dönem boyunca, Yale’nin mimarlık programının başkanlığını yapmış modernist mimar Paul Rudolph tarafından tasarlanan ikonik Manhattan dairesi aslını korumaya devam ettiği dönemde şehre alışılmışın dışında bir renk katmıştı.

2013 yılında yeni bir sahibine satılan, Claire & Maurits Edersheim için tasarlanan Manhattan 5. Cadde’deki apartman dairesi Paul Rudolph tarafından restore edildiğinde, Rudolph'un 1960-1970 yıllarının iç mimarisinin karakteristik unsurlarının çoğunu barındırıyordu. İç mekanda çok sayıda ayna ve yansıtıcı yüzeylerin kapsamlı kullanımı, sentetik malzemeler, yuvarlak geometri, renk kullanımı ve deneysel aydınlatmalar evin her noktasında yer alıyordu.


Daire Warren & Wetmore tarafından tasarlanan bir 1917 yapımı binada olmasına rağmen, Rudolph savaş öncesi dönemde hakim olan sanatsal akımların tüm izlerini kaldırmıştı. Geleneksel olan taç pervazlar, parke zeminler, dar koridorlar barındıran düzeni daha modern, minimalist bir şehir evi konseptine dönüştürdü.


Rudolph'un tasarladığı evin zeminde duvardan duvara uzanan, kırık beyaz renkli, seyrek tüylü halılar ve yumuşak kadife ve beyaz Formica'dan yapılmış özel mobilyaları yer alıyordu. Daire, birinin duvarları düzenli olarak süpürmesini gerektirmesi dışında hem çok iyi tasarlanmış hem de çok pratikti.


New York'un Beşinci Caddesinde bir dizi göz alıcı apartman dairesi yer almasına rağmen, Paul Rudolph, döneminin muhafazakar tasarım akımlarının arasından sıyrılarak son derece modern ve maceracı bir deneyim yaratmayı başarmıştı.