Paula Rego’nun Hikayelerin Hikayesi Sergisi

20 Nisan 2023

Portekizli sanatçı Paula Rego’nun “Hikâyelerin Hikâyesi” başlıklı kişisel sergisi 30 Nisan’a kadar Pera Müzesi'nde.

Paula Rego’nun eserleri, Tate Britain retrospektifi ve Venedik Bienali’nin ardından “Hikâyelerin Hikâyesi” sergisi ile İstanbul’da Pera Müzesi'nde sanatseverlerle buluşuyor. 

Küratörlüğünü Alistair Hicks’in üstlendiği sergide, eserlerinin çoğunda kendi kişisel doğasını, kök saldığı sosyopolitik bağlamı, baskı, otorite ve kurumsal şiddet gibi temaları ön plana çıkaran Portekizli sanatçı Paula Rego’nun yağlı boya, pastel, karakalem ve akrilik resimleri ile bazı yerleştirmeleri yer alıyor. 


“Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi” sergisi, Rego’nun hem kişisel hem de toplumsal mücadeleyi odağına alan 1960’lı yıllara ait erken dönem işlerini, 1990’larda ürettiği tek figürlerden oluşan, güçlü anlatımlara sahip büyük boy resimlerini ve 2000 yılından sonra ürettiği katmanlı sahnelerden oluşan çalışmalarını bir arada izleyiciye sunuyor.


“Hikâyelerin Hikâyesi” sergisi, Paula Rego’nun masumiyet ve deneyimin bir arada var olduğu, içinde derin anlamlar ve anlatılar gizlediği resimleriyle izleyiciyi büyülü bir alana davet ediyor. Sergi, 30 Nisan'a kadar ziyarete açık.