Pedal ve Mutluluk Arasındaki Bağlantı

04 Ekim 2016

Bu meditatif aktivitenin Amerika Kıtası'ndaki en büyüleyici lokasyonlarını belirledik.


"Araştırmalar yarım saatlik pedal çevirmenin ardından yapılan testlerde, hafızanın, planlama yapma kabiliyetinin ve mantık yürütme kapasitesinin artışını da kanıtlıyor. "
Bisiklete binmenin sağlıklı yaşam için önemli bir aktivite olduğu gerçeği herkes tarafından biliniyor. Hatta araştırmalar yarım saatlik pedal çevirmenin ardından yapılan testlerde, hafızanın, planlama yapma kabiliyetinin ve mantık yürütme kapasitesinin artışını da kanıtlıyor. Eklem problemleri için önerilen başlıca çözümlerden olan bisiklet, aynı zamanda mükemmel bir yağ yakıcı. Bazıları içinse bisiklet bütün bunlardan çok daha fazlası ve her lokasyon başka bir deneyim, başka bir dünya vadeden bir meditasyon adeta. Gündelik telaşlarınızdan her pedalda biraz daha uzaklaşmanızı sağlayan bu meditatif aktivitenin Amerika Kıtası'ndaki en büyüleyici lokasyonlarını belirledik. 

Maah-Daah-Hey, Kuzey Dakota

Maah-Daah-Hey terimi Mandan yerli dilinde ‘Büyük Baba’ anlamına geliyor. Yolun kaplumbağa şeklinde bir sembolü var, bu da doğrudan sabır ve uzun bir yaşama gönderme yapıyor. Bu yolda zorlu bir bisiklet ya da yürüyüş sağlam bir sabır gerektiriyor, fakat sonunda size uzun bir hayatın sırrını da vadediyor.

Yaklaşık 200 km olan Maah-Daah-Hey yolunun yapımına 1995’te başlandı ve inşası 1999’da bitti. Yolu diğerlerinden ayıran en büyük özelliklerden biri de çeşitli kaya formasyonlarını bölerek ilerleyen yapısı. Kuzey Dakota’da daha önce yaşayan Kızılderililer bu alanı avlanmak için çok kullanırlarmış. Kullanımına izin verilen tek aracın dağ bisikleti olduğu bu yolda, vahşi yaşamın da izlerini deneyimlemeye hazırlıklı olun.
Denizin Kenarından: Kuzey Kaliforniya

Şehrin içinden akmak isteyenler için ideal. Bisiklet yolu şehrin merkezinden başlayarak, Kuzey Kaliforniya'nın hem doğal hem de modern güzelliklerini takip ediyor. San-Francisco'nun turistik deniz kıyısından Golden Gate köprüsüne uzanırken, Marin Headlands adı ile bilinen vahşi manzaralı kayalıklara ulaşacaksınız. Kayalıklardaki zorlu pedallardan sonra ise Pasifik Okyanusu sizi kucaklayarak Stinson ve Muir kumsallarına götürecek. Sonraki durak ise orman ve çiçek tarhlarının arasından geçilerek yapılan zorlu bir tırmanış: 784 metrelik Tamalpais Dağı.

Bu güzergah için Rugged Cycle adı verilen, normal bisikletlere nazaran daha dayanıklı ve esnek yapılı bisikletler öneriliyor. Yolunuza çıkabilecek olan kaya parçaları ve dağlık yokuş için dikkatli olmalısınız. Geri dönüş içinse Tiburon'dan kalkacak feribotlar öneriliyor.

Krater Gölü, Oregon

Yerli Klamath Kabilesi'nin inancına göre, Krater Gölü 7.700 yıl önce Gökyüzü ve Yeraltı Tanrısı'nın aralarında gerçekleşen savaş sırasında Mazama Yanardağı’nın çökmesi sonucu oluştu. Bu göl günümüzde, dünyanın en derin ve temiz gölü olma özelliğiyle hem yerli kabilenin halkı, hem de Amerikalılar için özel ve kutsal bir bölge. Bisiklet ve yürüyüş yolu ise bu kalderanın çevresinde, neredeyse mükemmel bir çember oluşturan 51 km'lik bir patika.

Efsanelere konu olmuş bu arazide pedal çevirirken, uzun kilometreler boyu bir kamp ya da dinlenme alanına rastlamayacaksınız. Bu uzun yolculuk hiç bölünmeyen hayaller ve etki altında kalmadan alınan kararlar anlamına da gelecektir. Uzmanlar yanınızda en az iki litre su bulundurmanızı tavsiye ediyor.


San Juan Adaları, Washington

San Juan adaları, çift şeritli ve huzur dolu bisiklet ve yürüyüş yolları, sanat dolu civar kasabaları ve şiirsel manzaraları ile bisiklet meraklıları tarafından cennet olarak adlandırılıyor. Üç adanın en büyüğü olan San Juan adası en kalabalık nüfuslu olanı ve bol inişli çıkışlı yollarıyla ünlü. Lopez Adası daha sakin ve rahat patikası ile huzur ve sakinlik arayışında olanları kendine çekerken, Orcas Adası zoru sevenler için. 3 adanın en yüksek tepesi olan 734 metrelik Constitution ve Turtleback Dağları'na ev sahipliği yapan Orcas, tırmanışı zorlu olsa da adalara en güzel kuş bakışı manzarayı sunuyor. Hangi rotayı seçerseniz seçin, San Juan adaları harika bir deneyim vadediyor. Eğer isteğiniz akciğerlerinize belki de alacakları en güzel nefesi sunmaksa, San Juan Adaları listenizin başında olabilir.


Zamanda Yolculuk, Utah

Utah, 196 km'lik bisiklet yolunda size sıra dışı bir deneyim sunuyor. Kanyonun içinden kıvrımlı yollarda pedal çevirmeyi hangi bisiklet tutkunu istemez ki? Yolunuz oldukça dik tepelerden, kanyonun zirvesine kadar çıkacak. Şahin tepelerinden kanyonu izlerken özgürlük hissini sonuna kadar yaşayacaksınız. Bryce Kanyon ve Capitol Neef ulusal parklarını birleştiren yolu takip ederken antik Puebloan ambarların, aşınmış tepelerin içinden geçeceksiniz. Bütün bu özellikleriyle Utah'yı, bisiklet turlarında yeni bir soluk arayan herkese tavsiye ediyoruz.