Peru, Biyoçeşitlilik ve CENTRAL

05 Şubat 2017

Peru’nun biyoçeşitliliğini, bitmek bilmeyen bir merak ve keşfetmeye olan sonsuz bir ilhamla kutlayan ve yemekle kurulan ilişkiyi ayrıca özel kılan bir restoran var: Central.

“Ziyaretinizi planlayarak başlayabiliriz. Lütfen birkaç dakikanızı ayırarak istenen bilgileri bize verin ki, bizler de en küçük detayın bile atlanmadan yerine getirilmiş olduğundan emin olalım.”

Peru, birçok açıdan dünyada dengi olmayan bir doğal zenginliğe sahip. Tarih öncesi değerleri, ekolojik turizm konusundaki çeşitliliği, mimarisi ve mutfak kültürü karakteristik yapısıyla özel bir deneyimi mümkün kılıyor.

Peru’nun biyoçeşitliliğini, bitmek bilmeyen bir merak ve keşfetmeye olan sonsuz bir ilhamla kutlayan ve yemekle kurulan ilişkiyi ayrıca özel kılan bir restoran var: Central. Taptaze ürünleri Peru’nun geleneksel mutfağıyla yorumlayan restoran Lima’da yer alıyor. En temel ve doğal yaşam kaynağı su bile burada geçişim (osmosis) yöntemiyle  filtreleniyor, saflaştırılıyor ve şişeleniyor. Geçişim sayesinde mikroparçacıklar, bakteri ve ağır metaller eleniyor ve içebileceğiniz en saf su yaratılıyor. Restoranın şefi Virgílio Martínez Central’ın sınırsız çeşit sunan içeriğini pre-hispanic dönemde And Dağları’ndaki yerel halkın yöntemiyle yorumluyor.
Bir restoranın içinde bulunduğu coğrafyaya, onun şartlarına, sunduklarına ve imkanlarına göre karakterini biçimlendirerek hem olabilecek en doğru ve uyumlu menüyü sunuyor, hem de bunu kendi süreçleri açısından da en pratik yollarla yapmış oluyor. Kendi bitki örtüsünden, ikliminden faydalanarak ekolojik sistemin doğasına saygı gösteren Central, üzerinde yer aldığı toprakların giriftliğini tanımaya odaklanarak her geçen gün ortaya çıkardıklarına başka bir katman eklemeye devam ediyor. Bu Şef Martínez ve ekibi için bambaşka bir deneyim olmalı, çünkü doğa sabit bir market rafı gibi değil, hiç durmadan değişmeye ve evrilmeye devam eden canlı bir bütün. Bu durumda da hem ondan öğrenmenin, hem de onu denemenin sonu yok. Virgilio seyahat etmek ve araştırma yapmak konusunda bitmek bilmeyen bir enerjiye sahip. Bunu yaparken de keşfettiği her şeyin mutfağa etkisi olabileceğinin ve onu zenginleştirebileceğinin farkında. Virgilio’nun ekibi de her yeni keşfe katkıda bulunabilecek disiplinlerarası formasyona sahip. Mutfağın besinsel, biyolojik ve antropolojik yönlerinin etkilerinin bütünüyle farkındalar. 
Central tadım menüsü okyanusun 20 metre altından başlayarak 4.000 metre üstüne uzanan bir seçki sunuyor. Bunun yanında da her yemeğe adeta kişilik katan ayrı hikayeler söz konusu. Örneğin, And Dağları’nda Aija’ya yaptığı bir seyahatte Martinez yabani yumruköklü bitkiler keşfetmiş ve orada tanıştığı birisi sayesinde de bitkiyi nehir suyunda fermente etmeyi ve yer altında taşlar üstünde pişirmeyi öğrenmiş. Restoranın özellerinden biri olan “Tallos Extremosburadan alınan ilhamla çıkmış ortaya. Central’ı önemli kılan diğer konu ise “Mater”. Bir keşif ve araştırma inisiyatifi olan Mater kapsamında, multidisipliner bir ekip bütün ülkeyi yeni ürünler ve yeni hikayeler için seyahat ediyor ve Peru’yu şu an olduğu ülke yapan ne varsa keşfediyor. 
Sözünü verdikleri deneyim ise bütün farklılıkları, renkleri, hikayeleri ve içerikleriyle bütünsel bir Peru toprakları deneyimi. Web sitelerinin rezervasyon bölümünde yer alan not henüz ziyaret etmeden güveninizi kazanacak özelliğe sahip: “Ziyaretinizi planlayarak başlayabiliriz. Lütfen birkaç dakikanızı ayırarak istenen bilgileri bize verin ki, bizler de en küçük detayın bile atlanmadan yerine getirilmiş olduğundan emin olalım.”

Central'ın menüsüne ve restoran hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.