Peter Lindbergh ve Dior işbirliğine ışık tutan kitap

02 Aralık 2019

Peter Lindbergh'ün yeni ve son kitabında Dior'un 70 yıllık tarihi Times Square'in karmaşası ile kesişiyor.

Geçen sene kaybettiğimiz ünlü modo fotoğrafçısı Peter Lindbergh, Taschen ile yaptığı işbirliğinde moda devi Dior’un arşivlerini sıra dışı bir biçimde yeniden su yüzüne çıkarıyor. Dior ile uzun süredir ortak çalışan Lindbergh ünlü moda evinin 70 yıllık arşivini farklı bir bakış açısı ile kitabında sergiliyor. Usta fotoğrafçı Dior’un arşivinden ikonik parçaları New York Times Square’in kalabalık ve mekanik havası ile fotoğraflarında çarpıştırıyor. İki ciltten oluşan kitap Lindbergh’ün Dior ile yaptığı son ama en hevesli işbirliğini temsil ediyor. Ortaya çıkan iki ciltlik kitapta John Galliano'nun haute couture parçalarından 1940'lı yılların klasik ceketlerine kadar önemli tasarımlar bulunuyor.Fotoğraf: Peter Lindbergh, Courtesy of Taschen/Dior

 

Kitabın hikayesi 2018 yılında Dior’un Paris Rue de Montaigne’de bulunan ısı ve nem kontrollü arşivinden yaklaşık 80 parça New York’un sokaklarında fotoğraflanmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne transfer edilerek başlıyor. Hikaye ve kurguları yanı sıra sadeliği savunması ve photoshop’u kullanmayı reddedişiyle diğerlerinden ayrılan Lindbergh New York’a getirilen tasarımları alışagelmişin dışında New York’un kalabalık ve hızlı ortamı ile karşı karşıya getiriyor. Fotoğraflar, dergi sayfalarında görmeye alıştığımızın aksine yepyeni bir enerji ile kitabın sayfalarını süslüyor. Ortaya çıkan fotoğraflarda dışarıda görmeye alışık olmadığımız paha biçilemez tasarımlar Karen Elson, Saskia de Brauw, Carolyn Murphy, Amber Valletta, ve Sasha Pivovarova gibi Lindbergh ile uzun süredir çalışan modeller tarafından New York sokaklarında giyiliyor.

 


Fotoğraf: Peter Lindbergh: Dior courtesy of Taschen


Örneğin 1947 yılında tasarlanan Dior Bar Ceketi’nin New York arka planında Alex Wek tarafından taşınırkenSelena Forrest, Felice Noordhof ve Sara Grace Wallerstedt, 1990'ların sonunda John Galliano tarafından tasarlanmış olağanüstü parçalarla Midtown kavşağından geçerken görüntüleniyor. 

 


Fotoğraf: Peter Lindbergh: Dior courtesy of Taschen


Çektiği siyah-beyaz fotoğraflarla bilinen Linbergh bu kitap için çektiği bazı renkli görselleri de paylaşıyor. Aralık 2019’dan itibaren satışa çıkarılan kitapta New York’ta yapılan çekimler dışında Lindbergh kendi arşivinden bazı görselleri de kitabında tekrar paylaşıyor. Ortaya çıkan kitap moda için büyük önem taşıyan Dior ve Lindberg’ün olağanüstü işbirliklerini kanıtlıyor.