Peter Marino’dan Louis Vuitton’un Londra mağazasına restorasyon

01 Kasım 2019

14 ay önce restorasyon sebebiyle kapanan Louis Vuitton’un Londra mağazası, mimar Peter Marino’nun sıra dışı dokunuşu sonrası moda severlere tekrar kapılarını açtı.

2010 yılında Londra’nın en gözde caddelerinden New Bond Street’te açılan Fransız modaevi Louis Vuitton’un İngiltere’deki en büyük mağazası, bundan 14 ay önce baştan aşağıya bir restorasyon çalışması için kapılarını kapatmıştı. Amerikalı mimar Peter Marino’nun usta ellerinden çıkan proje sonucu 24 Ekim’de yeni yüzü ile moda severleri tekrardan ağırlamaya başlayan mağaza moda, lüks ve sanatı bir araya getirmeyi başarıyor.

2010 yılında açıldığında yine Marino tarafından zemine ve merdivenlere eklenen LED ışıklar yeni proje ile yerlerini yumuşak dokunuşlara bırakmış. Meşe ağacından yapılmış yeni merdivenler ortamı yumuşatırken mağazanın ilk üç katını sade bir şekilde birbirine bağlıyor. Marino mağazanın aurasını tamamen değiştirmek adına Louis Vuitton’un ikonik sandıklarından yapılmış kuleyi ve koyu renkli ahşap rafları kaldırmış. İkinci kattaki duvarları yıkarak daha ferah bir mekân elde etmiş. 1950’lerden kalma Danimarka stili mobilyalar, Jean Touret tasarımı dolaplar, the Campana Brothers’ın ünlü sandalyeleri ve markanın Place Vendôme mağazasından getirilen Britanyalı artist Annie Morris’in renkli işleri ile Louis Vuitton’un New Bond Street mağazası bir sanat galerisini andırıyor. 


Mağazanın üç katını birleştiren merdivenleri, Los Angeles merkezli mimar ve tasarımcı Matt Gagnon’ın elinden çıkan LED ışıklı diskleri süslüyor. Gagnon’un işini yukarıdan aşağıya takip ettiğinizde ise mağazanın en sıra dışı mekânı olan Virgil Abloh’nun pop-art esinli kreasyonunun sergilendiği alana varıyorsunuz. Marino’nun yarattığı steril atmosferle zıtlık yaratan bu bölüm İtalyan tasarımcı Gaetano Pesce ve sanatçı Andreas Gurksy’nin işleri ile bir bütünlük hissi veriyor.

Mağazanın ikinci katı Louis Vuitton’un tüm mücevher koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Nicolas Ghesquière’nin bilim-kurgu filmlerinden esinlendiği kadın koleksiyonunun da sergilendiği katta İskoç sanatçı Jim Lambi’nin işlerini ve Louis Vuitton’un Alex Katz tarafından resmedilen portresini bulabilirsiniz.


James Turrell sakinleştirici yerleştirmesi ‘Tall Glass’ın dikkat çektiği mağazanın üçüncü katı ise Fondation Louis Vuitton’un Fransız tasarımcı ve mimarların işlerinden oluşan geçici sergisine ev sahipliği yapıyor.