Peter Zumthor’un Haldenstein’daki evi ve stüdyosu

12 Mart 2021

Peter Zumthor gibi içe dönük bir mimarın üretilerinin başlangıcının kendisi için yarattığı bir alan olması hiç de şaşırtıcı değil. Dönüşümlü bir enerjiye sahip ve son derece duyusal olarak betimlenebilecek yapı, doğal olarak kişisel ayrıntılara sahip.

Küçük bir köy olan Haldenstein, İsviçre’nin İtalya ile olan sınırında yer alıyor ve Zumthor’un eşi Annalisa’nın memleketi olarak biliniyor. Konutun manzarası ve yaşam tarzı, dağlar ve doğa ile çevrili 900 kişilik küçük ve sessiz bir İsviçre köyüne oldukça uygun bir görünüş sergiliyor.

Mimar, ilk atölyesini, geleneksel karaçam ağacından inşa ettiğini, aynı zamanda bu maddenin incelik, hacim ve vurgu arayan mimari bir yapıdan daha uygun bir dolap yapımı elemanı olarak tanımlıyor.


Zumthor’un 1985 ve 1986 yıllarında inşa ettiği ilk atölyesinin yanı sıra — şu anki konutu 1998-2005 yılları arasında projelendirilip inşa edilmişti — çalışma alanı ve ailesiyle paylaşılacak mekanlar olarak temsil bulan çalışmaları, üretilerinin temel fikir ve motivasyonlarının açık bir yansıması olması olarak temsil görüyor.


İlk atölyenin tasarımında, muhteşem bir yapı olarak öne çıkmadan, bir tarım topluluğuna uygun düşecek sadelik arayışı takdir edilebilir bir özellik olarak kendini gösteriyor. Kendi tanımında, atölyesi için seçtiği malzemeleri, “doğayla yapıcı bir ilişkiye sahip” olarak betimliyor ve böylelikle, doğanın kendiliğindenliğini öne çıkarıyor.