Phillips New York Müzayedesi Öncesinde

02 Kasım 2022

10 ve 11 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Phillips New York Saat Müzayedesi’nde Cartier, Grand Seiko ve Patek imzalı lüks saatlerin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Aralık ayında New York’ta gerçekleşen saat müzayedeleri, sezonun en çok beklenen organizasyonları arasında yer alıyor. Bu sezon ise Phillips New York müzayedesi Cartier, Grand Seiko ve Patek imzalı üç lüks saat ile saat tutkunlarını etkileyecek gibi duruyor.


Cartier - London Crash
Phillips’in müzayedesinde sunulan 1970 yapımı Cartier London Crash modeli, güçlü kökeni ile dikkat çekiyor. Bu özel parça, tanınmış sanat koleksiyoncusu Daphne Farago'ya ait. Geçen Kasım ayında, Sotheby's’de orijinal Cartier’in London Crash modeli 806.500 İsviçre frangına satılmıştı. Müzayede evi, saatin son 25 yılda açık artırmaya çıkan üçüncü orijinal London Crash olduğunu belirtmişti. Ancak, Sotheby’s’deki satıştan bu yana iki saat daha ortaya çıktı. Aralık ayında düzenlenecek müzayedede Phillips, Cartier’in London Crash modeli için 400.000 ile 800.000 dolar arasında bir rakam öngörüyor.


Patek Philippe - Helmut Newton 

Benzersiz hiyeroglif kadranı ile öne çıkan bu göz alıcı parça Patek Philippe’e ait. Saat ilk olarak 2014 yılında Sotheby's'de üzerinde farklı bir hiyeroglif seti bulunan başka bir model ile birlikte ortaya çıktı. 2014 yılında bu hiyeroglifler gizemini koruyordu. Ancak saatin şu anki sahibi, bu önemli parçanın ünlü fotoğrafçı Helmut Newton'a gönderme yaptığını keşfetti. Newton alışılmışın dışındaki fotoğrafları ile Vogue ve diğer yayınevlerinin ana fotoğrafçısı olarak biliniyordu. 2014 yılında 53.125 dolara satılan Helmut Newton saati Patek’in müzayededeki tahmini değerinin 50.000 ile 100.000 dolar arasında olacağı düşünülüyor.


Grand Seiko - Kodo Constant-Force Tourbillon
Phillips New York Müzayedesi’nde, Grand Seiko markasına ait 10 parça bulunuyor. Ancak markanın şimdiye kadar sunduğu en gelişmiş özellikler, bu Kodo Constant-Force Tourbillon SLGT001 versiyonunda bulunuyor. Daha önce 20 parça ile sınırlanan SLGT003 versiyonu ile karşılaştırıldığında bu çok değerli Kodo Constant-Force Tourbillon SLGT001 saatin tamamında sert titanyum kullanılıyor. Grand Seiko markalı model farklı kaplama detayları, kadran vurguları ve daha fazla el gravürü ile diğer dokunuşlar da göze çarpıyor. Sınırlı sayıda üretilen SLGT003 versiyonu için önerilen satış fiyatı 350.000 dolar olarak biliniyor. Ancak bu göz alıcı Kodo Constant-Force Tourbillon SLGT001 için tahmini fiyatlar istek üzerine paylaşılıyor.