Photo London Dördüncü Yılında Yine Somerset House’ta

13 Mayıs 2019

Londra’nın Prestijli Fotoğraf Fuarı Photo London bu yıl Stephen Shore’u onurlandırıyor.

2015 yılında ilk kez düzenlenen Photo London, koleksiyonerlerin en çok ilgi gösterdiği, dünya çapında bir fuar olarak yoluna devam ediyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 galerinin katıldığı fuar, halka açık sanatçı konuşmaları ve farklı etkinlikleriyle Somerset House’tan başlayarak tüm şehri büyük bir fotoğraf sergisine dönüştürüyor.


Fuar bu yıl, Master of Photography unvanını, gündelik hayatı kendi objektifinden gösteren ünlü fotoğrafçı Stephen Shore’a vererek sanatçıyı hem yeni hem de daha önce hiç görülmemiş bazı eski işlerini göstermeye davet ediyor.
Tayvan’dan Lübnan’a tam 21 ülkeden 100 galerinin stand açtığı fuarda bu yılki galeri seçkisi ünlü müzayedeci Philippe Garner’ın başını çektiği bir ekibe ait. Genç sanatçılara odaklanan Discovery (Keşif) bölümü ise Tristan Lund küratörlüğünde, İngiliz ve yabancı 23 galeriden oluşuyor.


Art Basel ve UBS ortaklığında hazırlanan Art Market Report’a (Sanat Pazarı Raporu) göre sanat fuarlarında kadınların katılım oranı %27. Photo London’ın kurucusu Fariba Farshad’ın açıklamasına göre, Photo London’a katılan galericilerin yaklaşık yarısı ve işleri sergilenen sanatçıların %40’ı kadın. Farshad, açıklamasında fotoğrafçılığın erkeklerin baskın bir meslek olmasından dolayı fuarın ilk yılından başlayarak kadınlara öncelik vermelerinin altını çiziyor. Ana serginin yanı sıra bu yıl Sometset House’un yanındaki pavyon için seçilen sanatçıların üçü de kadın. Rachel Louise Brown’un Londra’da ilk kez gösterilecek Florida fotoğrafları, Mary McCartney’nin The Royal Opera House’ta gösterilere hazırlanan bale dansçılarını farklı bir lensten yansıttığı fotoğraf serisi ve Susan Meiselas’ın aile içi şiddet mağduru kadın portreleri pavyonda izlenebilecek.


Fuarın bundan sonraki edisyonlarında, Amsterdam’ın ünlü fotoğraf fuarı Unseen Photo Fair’in kurucularından Roderick van der Lee’in direktör pozisyonunda yer alacağı açıklandı.