Pierre Gonalons’dan Renault 5 Diamant Edisyonu

07 Temmuz 2022

Renault 5 Diamant edisyonu ile Renault ve Fransız tasarımcı Pierre Gonalons, 1970'lerin orijinal modelini yeniden piyasayla buluşturdu.

Renault 5 Diamant, Fransız tasarımcı Pierre Gonalons ve Renault'nun tasarım ekibinin iş birliği ile tasarlandı. Popüler Renault 4'ün stilini daha canlı bir görsellikle geliştiren ultra kompakt hatchback Renault 5, ilk olarak 1972'de piyasaya sürülmüştü.
Michel Boué tarafından tasarlanan 'Le Cinq' oldukça popülerdi ve hızla Fransa'nın en çok satan arabası haline geldi.


24 yıl boyunca yaklaşık 5,5 milyon araba satıldı ve bir klasik haline gelen model kitlesel pazar tasarımının kalıcı bir parçası olarak yerini aldı.
Renault 5'in 50. yıldönümünü kutlamak ve ayrıca önümüzdeki birkaç yıl içinde tamamen elektrikli yeni bir 5 modelinin zeminini hazırlamak için Renault, Fransız tasarımcı Pierre Gonalons ile bir araya geldi. 1970'lerden kalma Renault 5 ile işe başlayan tasarımcı, Boué'nin ilham verici stilini ve duruşunu korumak için Renault Design ekibiyle birlikte çalıştı.
Renault, sanat, iç mekan, zanaat ve araba tasarımını bir araya getirmekten korkmayarak, parlak yüzeyler, titiz ayrıntılar ve bir kez daha Fransız endüstrisinin yenilikçi bir sembolü olarak hem eski hem de yeni kültüre selam veriyor.