Pilatus PC-24: Gökyüzünün en büyüğü

18 Ekim 2019

Pilatus'un devrim niteliğinde yenilikler sunan yeni iş jeti PC-24 yolcularına ayrıcalıklı bir seyahat sunarken bir tondan fazla kargo taşıyabiliyor.


Söz konusu özel havacılık olduğu zaman sektörde çok fazla yenilik duymaya alışık değiliz. Fakat İsviçre merkezli havacılık firması Pilatus yeni model PC-24 ile iş jeti tanımını değiştirmeyi başardı. 


Pilatus PC-24 12 kişiye kadar yolcu ve pilot taşıma kapasitesine sahip. Buraya kadar her şey normal gözükse de PC-24’ün farkı kargo bölümünde kendini belli ediyor. Bir tona kadar kargo taşıma kapasitesi ile öne çıkan uçak dört adet yolcu da taşıyabiliyor. 1.3 metre genişliğinde ve 1.25 metre uzunluğundaki kargo kapısı kabin ekibini biraz zorlayacak nitelikte. Diğer yolcu uçaklarının kapılarından oldukça büyük ve ağır olan PC-24’ün kargo kapısı bu muhteşem uçağın tek negatif yanı. 


Kargo taşıma kapasitesi PC-24’ün iş jeti dışında farklı alanlarda kullanılmasının da önünü açıyor. Hava ambulansı ve arama kurtarma uçağı olarak da görev yapabilen Pilatus’un en yeni? uçağının tek sürprizi kargo kapasitesi de değil. 787 km/h hız 45.000 feet irtifa ve 820 metre gibi kısa mesafeli pistlerden kalkış, 50 feet engelin üzerinden 770 metre gibi kısa iniş mesafesine sahip olması Pilatus PC-24'ü diğer iş jetlerinden ayırıyor. 


Pilatus PC-24’ün iç tasarımı ise lüks bir atmosfer yaratıyor. Koltukların şekilleri yolcu sayısına göre değişebilirken yedi metre uzunluğundaki yolcu kabini oldukça geniş ve ferah bir alan yaratıyor. Beyaz renklerin ağırlıklı olarak kullanıldığı yolcu kabininde yolcuların rahatlığı için her türlü detay düşünülmüş. Yatak haline gelebilen koltuklar eğer sadece iki pilot uçuyorsa yolcular için daha fazla alan yaratıyor. 

2205 saatlik deneme uçuşları ve diğer zorlu testlerden başarıyla geçen Pilatus PC-24 hem uzun hem kısa mesafeli yolculuklarda yolcuların ihtiyacından fazlasını sunmayı başarıyor.