Pino Pascali'nin Kısa ve Parlak Yaşamı Fondazione Prada'da

09 Haziran 2024

Fondazione Prada, İtalyan sanatçı Pino Pascali'yi yeni bir sergi ile onurlandırıyor.

32 yaşında geçirdiği bir motosiklet kazasıyla hayata veda eden İtalyan sanatçı Pino Pascali, kısa süren yaşamına rağmen yeni nesil birçok sanatçıyı etkilemiş, İtalyan ve uluslararası post-war sanat sahnesinin gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur. Fondazione Prada gerçekleştirdiği kapsamlı sergiyle İtalyan sanatçının kısa ama parlak yaşamını onurlandırıyor. 


Sergi sanatçının uluslararası müzelerden ve özel koleksiyonlardan alınan 49 eseriyle birlikte daha önce görülmemiş fotoğraflarını içeriyor. Mark Godfrey tarafından küratörlüğü yapılan retrospektif, her biri Pascali'nin eserlerine farklı bir bakış açısı sunan farklı bölümlerden oluşuyor. Fondazione Prada tarafından sergi özelinde basılan katalogda ise “Pascali, heykel ve sahne dekorları arasındaki ilişkiyi keşfetmiş ve heykelleri işlevsel nesnelerle karşılaştırmıştır.” diye belirten küratör, eserlerin bakıldığında yarattığı “sahte” görünümlü dokuyu aldırış etmeden yakından incelenmesini tavsiye ediyor.


Zemin ve birinci kat, sanatçının stüdyosundan bir eser seçkisi yerine hayali ortamlar olarak yarattığı beş solo sergiden oluşan ilk bölüme ev sahipliği yapıyor. Bu kısımda, Torino’da sergilenen “Sperone gallery” (1966) eseri ve 1968’de düzenlenen Venedik Sanat Bienali'nden “Cesto” “Contropelo” ve “Solitario” gibi eserler yer alıyor. İkinci bölümde ise, Pascali tarafından kullanılan doğal ve endüstriyel malzemeler sergileniyor. Eserler arasında yeni sürülmüş bir arazi parçasını andıran “Campi arati e canali di irrigazione” (1967) öne çıkarken, Pascali'nin kariyeri boyunca denediği malzemeleri anlamak için 60'lı yıllardan dergiler, kataloglar ve videoları da ayrıca incelemek mümkün. 


Sanatçının ilk bakışta katı heykellermiş gibi görünen ancak soyut formları “sahte heykeller” gibi şekillendirdiği retrospektif sergisi 23 Eylül tarihine kadar Fondazione Prada’da görülebilir.


Görseller: Wallpaper Magazine