PLAN tarafından tasarlanan otel Tayland’da açılıyor

26 Şubat 2021

PLAN Mimarlık Ofisi, Sindhorn Kempinski Oteli’ni “Bangkok’un yeni ve dinamik kent simgesi” diyerek betimliyor. Sindhorn Köyü’nde konumlanan yapı, iki yüksek bina ile çevrili olmakla birlikte “süper yeşil” olarak bilinen ve halka yeni tanıtılan bir yeşil alana bakıyor.

PLAN Mimarlık Ofisi, Sindhorn Kempinski Oteli’ni tasarlamak için Tayland kraliyetinin emlak bürosuyla birlikte çalışıyor. Proje, aynı zamanda, ziyaretçilere doğanın bir parçası olduklarını hissettirmek için samimi bir yer sunmayı amaçlıyor. Binanın özelliğini öne çıkaran tanımlayıcı dalgalı hacmi, zemin kat boyunca dinamik bir hava yaratmak ve konuk odalarına mahremiyet sağlamak için iç kısım boyunca binayı çevreliyor.


Fotoğraf: Ketsiree Wongwan

Betondan büyük bir tünel olarak karakterize edilen zemin kattaki devasa kubbe, kendisini dışarı dünyadan soyutlayan ve bu sayede kendine özgü atmosferini yaratarak Sindhorn Köyü’nün ana giriş kapı ve karşılama alanını temsil etmiş oluyor. Tünel, bina çevresindeki yeşil alanların devamlılığını da vurgulamış oluyor ve tercih edilen kahverengi tonlar da çevreye uyum sağlıyor.


Fotoğraf: Ketsiree Wongwan

Sindhorn Kempinski Oteli, PLAN tarafından devasa sayılabilecek büyüklükte ve ışık dolu bir iç avluya bakan koridorla tasarlanmış. Ekip, aynı zamanda otele “değiştirilebilir” bir havalandırma sistemini entegre etmeyi de unutmamış — açıkken, temiz havanın büyük bir havalandırma kapısından içeri girmesine izin verilirken, kapatıldığında da dışarıdaki hava bloke ediliyor ve iç mekan aktif bir klima sistemi ile şartlandırılıyor.