Plastik şişelere yeni bir alternatif

13 Mayıs 2019

Londra Maratonu’ndan çevrecilikte öncü bir uygulama: Yenilebilir yosun kapsülleri.

Yanlış duymadınız: Londra Maratonu'ndaki koşuculara deniz atıklarından yapılan 30.000'den fazla yenilebilir içecek kapsülü verildi.


Maraton, Ooho kapsüllerinin bugüne kadarki en büyük denemesiydi. Su veya diğer içecekler ile doldurulabilen ve biyolojik olarak kolayca vücut tarafından parçalanabilen minik bir kapsül olan Ooho, Deniz yosunu bazlı bir maddeden yapıldığı için atılan ambalaj dört ila altı haftada - kabaca bir meyve parçasıyla aynı anda parçalanıyor ve doğaya karışıyor. Ooho kapsülleri, Royal College of Art mezunu Rodrigo Garcia Gonzalez ve Pierre Paslier tarafından yönetilen Londra merkezli bir girişim olan Skipping Rocks Lab tarafından tasarlandı.Maraton boyunca, kapsüller enerji içeceği olan Lucozade Sport Orange ile doluydu ve 23 mil mesafedeki bir istasyondan koşuculara verildi. Kapsüllerin tanıtımı, bu yılki etkinliği şimdiye kadarki en sürdürülebilir maraton yapmak için Londra Maratonu organizatörlerinden gelen bir baskı sonucunda ortaya çıktı. Geçen yıl, koşucular ve izleyiciler tarafından kentin sokaklarına tahmini 760.000 plastik şişe atıldı bu yeni tasarımın amacı ise sayıyı 215.000’e düşürmekti.
Rodrigo Garcia Gonzalez ve Pierre Paslier, OOha'nın teknolojisini ilk olarak 2013 yılında Imperial College London ile ortak olan RCA'nın Yenilikçi Tasarım Mühendisliği programından mezun olduktan sonra geliştirmeye başladı.


Bugün ise Ooho içeceklerini, geliştirdikleri Notpla adlı bir malzeme kullanarak üretiyor. Bu materyali kahverengi deniz yosunu kullanarak yapıyorlar, bu yüzden doğal olarak en yaygın olarak kullanılan biyoplastiklerden biri olan PLA'dan çok daha hızlı ayrışıyor.Ooho kapsülleri hemen hemen her içecek için kullanılabilir, bu yüzden şirket genellikle markalarla çalışıyor. Daha önce müzik festivallerinde kokteyller sunmak kullandılar ayrıca ketçap ve diğer sosları koymak içinde kullanılıyor. Kim bilir belki bir gün bu iddialı girişimler sayesinde küresel ısınmanın da sonunu getirebiliriz.