Polestar'ın Kutup Dairesi'ndeki Deneysel Alanı

20 Ocak 2023

İsveçli elektrikli araba markası Polestar, Kutup Dairesi'nde sıradışı bir alan yarattı.

İsveçli elektrikli araba markası Polestar, Kutup Dairesi’ne sekiz kilometre mesafedeki Rovaniemi şehrinde bütünüyle kar kütlelerinden bir alan yarattı. Kütüphane, belediye binası ve konser salonu binalarının bir arada olduğu Aalto Center’ın içine konumlandırdığı The Polestar Snow Space, markanın mekanlar üzerinden ilerleyen iletişim modelinin bir devamı. Yapıldığı materyalin doğası gereği 26 Şubat 2023’e kadar, sadece yedi hafta açık kalabileceği için mekan kalıcı olamayacaksa da ziyaretçilere yaşatacağı deneyim aynı etkide: Polestar’ın son tasarımı ve onu oluşturan unsurlar hakkında bilgi alabilecek ve hemen yanındaki pistte test sürüşüne de çıkabilecek ziyaretçiler için deneyimsel alan olarak bilinen bölüm opsiyonel olarak açık olacak. İçeriye adım atıldığı anda ziyaretçileri fiziksel, duygusal ve ruhani bir deneyimin içine çeken mekandaki beyaz üstüne beyaz yapılar, düz çizgiler ve aydınlatma teknikleri ile neredeyse kutsal bir mabedi andırıyor.


Polestar pazarlama müdürü Martin Österberg şöyle anlatıyor: ‘Küp formlu aynalar, şirketin Gothenburg’taki ana merkezinin formunun bir parçasını canlandırıyor. İçerideki odalardan birinin duvarları tyre, shoch absorbers ve brake pads heykelleri ile oyuldu. Çatıdaki Polestar amblemi testere yardımı ile elde yazıldı. Dış duvarlara Polestar’ın ismi ve bir yıldız sembolü daha engrave edildi. Minimalliği, daireselliği, yalınlığı ile markamızın çizgisiyle de uyumlu bir malzeme olan kardan ve buzdan oluşan gördüğünüz her şeyi Frozen Innovations bizim için inşa etti. Tüm kar kütleleri, Snow Space kapandıktan sonra geldiği yer olan yakınlardaki Ounasvaara Ski Resort’a geri götürülecek.’


Polestar Snow Space, Mart ayında başlayacak 15. Rovaniemi Arctic Tasarım Haftası için de bir öncü event. ‘Polestar ve Design Week tamamen aynı değerleri paylaşıyor. Böyle bir etkinliğin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz’ diyor Östenberg.