Portekiz’de Astroturizm: Karanlık Gökyüzü Turizmi Büyüyor

20 Eylül 2021

Dünyanın birçok yerinde bulunan 180’in üzerindeki tescilli karanlık gökyüzü izleme noktası arasına Portekiz katıldı.

Dünya üzerinde, 180’in üzerinde tescilli karanlık gökyüzü noktası, diğer bir deyişle yerli veya yabancı turistlerin, meraklılarının, gece gökyüzünü gözlemleme fırsatı bulduğu parklar ve koruma altına alınmış bölgeler bulunuyor. 2013 senesinden bu yana büyük ivme kazanan bir diğer astroturizm noktası ise Portekiz. 


Fotoğraf: Miguel Claro


Portekiz, Alqueva’da bulunan ve 2020 senesinde The European Awards for Best Practices ödülüne layık görülmüş Karanlık Gökyüzü Derneği - Dark Sky Alqueva - başkanı Apolónia Rodrigues, talebin %30-%40 oranında bir talep olduğunu dile getiriyor. Yabancı ve yerli turistlerin, Portekiz’e planladıkları bir tatil esnasında karanlık gökyüzü turizmiyle karşılaşmadıklarını; yalnızca bunun için Portekiz’e geldiklerini belirtiyor.

 

Aldeias de Xisto ve Vale do Tua gibi ülkenin diğer karanlık gökyüzü noktalarının da yönetimini üstlenen Rodrigues, yaptığı açıklamada, bu turizm sektörünün yerel halka olumsuz hiçbir yansıması ve zorluğu olmadığını, aksine ekonomiye, yüksek maliyetleri olmadan, ciddi ölçüde katkıda sağladığını; hem Portekiz’in için ekonomik ve turistik açıdan gelişimine hem de doğru turist kitlesini muhafaza ederek ışık kirliliğinin azaltılabilmesinde de etkisi olabileceğini söylüyor.