Portekiz’de Bir "Kestane Evi"

23 Eylül 2022

Portekizli mimar kestane ağacının etrafına kurduğu evle dikkatleri çekiyor.

Mimar João Mendes Ribeiro tarafından tasarlanan Portekiz, Vale Flor'daki Kestane Evi'nin merkezindeki olgun bir ağacın yakın plan manzaralarını açılı cam duvarlar çerçeveliyor.


Siyah boyalı ahşapla kaplanmış ve kontrplak panellerle kaplanmış konut, Ribeiro tarafından kırsal manzarada "zarif bir ev" olarak tasarlandı. Aynı zamanda 2022 Dezeen ödüllerinde küçük yapılar kategorisinde sona kalan beş projeden biri.
Mimara göre tasarım “yer fikrinden” ortaya çıktı. "Genius loci yani bir atmosferin baskın karakterine yapılan atıf, tasarımın başlangıç noktası olan yer ve asırlık büyük kestane ağacını özetliyor." diyor Ribeiro. 


25 metrekarelik hacmin içinde, bir oturma alanı, mutfak ve uyku alanı, merkezi bağımsız bir şöminenin etrafında düzenlenmiş bir odayı kaplıyor. Doğu kenarı boyunca, bu alanın duvarları, şimdi ev ile ahşap katlı bir teras arasında duran mevcut kestane ağacını kucaklamak için içe doğru açılı olacak şekilde konumlanıyor.


Tam boy pencereler, yaşam alanındaki ağacın gövdesini çerçeveleyerek iç mekan ile yıl boyunca değişecek olan manzara arasında yakın bir bağlantı oluşturuyor. “Ev yıl boyunca değişen mevsimleri ve havaları açığa çıkarıyor. Ev sakininin hayatını belirleyen, doğanın değişim gösteren oyunu.” diyor Ribeiro.