“Pour Paul Celan”: Kiefer’in İkinci Evi Fransa’daki Yeni Sergisi

28 Aralık 2021

Modern sanatın yaşayan en önemli sanatçılarından sayılan Anselm Kiefer, Paris’te bulunan Grand Palais Éphémère’de Paul Celan'ın şiir sanatını onurlandıran anıtsal eserlerini sergiliyor.

1992 yılından beri Fransa’da yaşayan Anselm Kiefer, tüm Alman sanatçılar arasında en Fransız olarak kabul ediliyor. Seneler boyunca layık görüldüğü ödüllerin yanında, Kiefer aynı zamanda şu anki Fransa Cumhurbaşkanı’nın ilan edilen favori sanatçısı konumunda.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 76 yaşındaki ressam ve heykeltraşı, anıtsal eserlerini Palais Éphémère geçici sergi salonunda “Pour Paul Calen” adlı gösterisinde sergilemesi için bizzat davet etti. Bu davet üzerine, Kiefer, Grand Palais Éphémère’in tüm alanı ile etkileşime giren yeni bir proje gerçekleştiren ilk sanatçı oldu.

 

Kiefer, en yeni sergisi “Pour Paul Celan” ile Avrupa belleği üzerine çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Bu sergide heykeller, enstalasyonlar ve 19 büyük ölçekli tuval, dili Almanca olan büyük şair Paul Celan'ın ifade edilmesi güç şiirleri ile etkileşim sağlıyor. İki sanatçının ortak noktası ise, Fransız-Alman sınırında kültürel köprüler kurmaları ve her ikisinin de Fransa’yı ikinci evleri olarak benimseyip çalışmalarını Üçüncü Reich’in zulmünü ele almaya adamış olmaları.


 

Anselm Kiefer’in “Pour Paul Celan” sergisi, 11 Ocak 2022’ye kadar Paris’teki Grand Palais Éphémère’de ziyaretçilere açık olacak.`