Prada okyanustaki plastik atıkları modaya kazandırıyor

05 Temmuz 2019

Ünlü İtalyan modaevi ikonik çantalarını sürdürülebilir kılıyor.

Doğanın yardım çığlığına lüks modaevleri sessiz kalmıyor. Her hafta birbiri ardına gelen modada sürdürülebilirlik haberlerine bir yenisi daha eklendi. Mayıs ayının sonunda kürksüz moda hareketine dâhil olan Prada, sürdürülebilirlik konusunda istikrarlı olduğunu gösteren moda anlayışıyla ikinci adımı atmış oldu. Ünlü İtalyan giyim markası Prada 1978 yılından bu yana markanın imzası haline gelen naylon kumaşı, sürdürülebilir naylon olarak da bilinen "econyl" kumaş halinde kullanmak için İtalyan kumaş üreticisi Aquafil ile iş birliğine imza attı. Econyl, okyanuslardan, balık ağlarından ve tekstil elyafından elde edilen plastik atıkların geri dönüşümü ile oluşturuluyor. Tekrar tekrar kalite kaybı olmadan kullanılabilecek sürdürülebilir bir naylon haline dönüştürülecek.


Modaevinden gelen açıklamaya göre bu sürdürebilir naylon önce markanın ikonik çanta modei Vela’da kullanılacak ve 2021 yılına kadar bütün naylon kullanılan kumaşların yerini alacak. Prada Group'un Pazarlama ve İletişim Başkanı Lorenzo Bertelli, iş birliği hakkında “Bu bizim için bir dönemin başlangıcı. Diğer markaların da daha sürdürülebilir üretim yaklaşımlarına geçeceğini umuyorum. Naylonun büyük oranda azaltılması, sürdürülebilirlik açısından büyük bir etki” şeklinde açıklama yaptı.

“Re-Nylon” ismiyle tanıtılan Vela çantalar ilk etapta altı farklı model içeriyor. Bir tote, bir spor, bir omuz, bir bel ve iki sırt çantasından oluşan kapsül koleksiyonunu geçtiğimiz günlerde tanıtan Prada, çevreci kumaşların artık lüks giyimin de bir parçası olduğunu ve istediğiniz ihtişama doğayı korurken de sahip olabileceğinizi kanıtlıyor. 


Plastik atıklar gezegenimizi en çok tehdit eden maddelerin başında geliyor. Her yıl okyanuslara 8 milyon ton plastik atık dökülüyor ve atıklar denizleri kirletmenin yanında okyanusların ekolojik sistemini de bozuyor. Geri dönüşüm projeleri ile büyük firmalar ve markalar plastik atığı azaltarak doğada çözünebilir maddelere dönüştürmeye uğraşıyorlar. En çok atık üreten sektörlerin başında gelen modanın bu çağrıya sessiz kalmaması gezegenimiz için hala umut olduğunun da en büyük kanıtı.