Prag’ın opera binası perdelerini açıyor

27 Aralık 2019

Üç yıllık uzun bir restorasyonun ardından, Avrupa’nın en güzel opera binalarından biri olarak adlandırılan Çek Devlet Opera Binası yeni yılın ilk günlerinde kapılarını sanat severlere açıyor.


Çek mimar Josef von Zitek’in Neo-Rönesans eserlerinin en bilinen örneği olan Prag’daki Çek Devlet Opera Binası üç yıllık restorasyon projesinin sona yaklaşması ile sanat severler ile tekrar buluşmak için gün sayıyor. 19.yüzyılın ikinci yarısında kapılarını açan opera binasının restorasyonu için neredeyse 60 milyon dolarlık bütçenin büyük bir kısmı harcanmış.


Opera binasında yapılan en büyük değişiklik girişteki lobi. En son 1970 yılında büyük bir restorasyondan geçen binanın değiştirilen lobisi tekrar orijinal haline döndürülmüş. 1,000 koltuklu operada ayrıca her koltuğa yerleştirilen dokunmatik ekranlar sayesinde seyircilere unutulmaz bir sahne performansı deneyimi yaşatmak amaçlanıyor.

Opera binasındaki bir diğer büyük değişim ise sahne perdesinin konumlandırılması ve asılması olmuş. Daha önce sıradan bir şekilde aşağıya sarkan iki kanat perde, Çek ressam Eduard Veith tarafından tasarlanan perde kaldırma yöntemiyle yeniden hazırlanarak opera binasının tarihi dokusuna katkı sağlamış. 18 metre uzunluğunda 11 metre genişliğinde 100 kilo ağırlığındaki perdenin hazırlanması için restorasyonda görev alan tasarımcı Martin Cerny ve ekibi 1,000 saat emek harcamış.


5 Ocak 1888 yılında “Yeni Alman Sahnesi” adıyla perdelerini açan Çek Devlet Opera Binası Mimar Zitek’in en önemli eserlerinden birisi olarak gösteriliyor. Açıldığı günden beri opera başta olmak üzere birçok sahne gösterisine de ev sahipliği yapan bina restorasyondan önce, yılda 300’den fazla gösterime sahne oluyordu. Orijinal mimarisi ve düzenlemesine dair tek kanıtın 1940’larda çekilmiş siyah beyaz bir fotoğraf olduğu Çek Devlet Opera Binası açılışının 132.yılında geçirdiği kapsamlı restorasyon sonrası tekrar sanat severler ile buluşacak.