Pritzker Ödülü David Chipperfield’a Gidiyor

16 Mart 2023

Ünlü müzelerin mimarı olarak tanınan David Chipperfield, 2023 Pritzker Ödülü'nü kazandı.

Mimarlık alanındaki en prestijli ödül Pritzker Ödülü, dünyanın en tanınmış ve saygın sanat müzelerinden bazılarında imzası olan İngiliz mimar David Chipperfield'a verildi. Chipperfield ödülün 52. kazananı oldu. 


Önceki kazananlar arasında Zaha Hadid, Richard Rogers ve Arata Isozaki bulunuyor. Geçen yılın galibi Berkiné Alman mimar Diébédo Francis Kéré olmuştu. Chipperfield, Pritzker Mimarlık Ödülü jürisi tarafından “sade ama dönüştürücü” sivil mimari çözümleri ayrıca sürdürülebilirliğe ve kamusal alanlara olan bağlılığı nedeniyle övüldü.

Yaklaşık yarım yüzyıla yayılan kariyeri boyunca Chipperfield, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da 100'den fazla projeyi tamamladı. 1997'de İkinci Dünya Savaşı sırasında bombadan zarar gören Berlin'deki Neues Müzesi'nin yeniden inşasına öncülük etmek için bir yarışma kazandı ve daha sonra şehrin Müze Adasına açılan bir kapı görevi gören James Simon Galerie'yi tasarladı. Ek olarak, St Louis Sanat Müzesi'nin yeni kanadını tasarlayan mimar, ayrıca Meksikalı ünlü iş adamı Eugenio López Alonso'nun 2013 yılında açılan Mexico City'deki çağdaş sanat müzesi Museo Jumex'i tasarlamıştı.

Chipperfield’ın imzası 2007'de açılan Glasgow'daki BBC İskoçya genel merkezi ve 2011'de açılan Margate's Turner Contemporary'de bulunuyor. Mimar, 2018'de tamamlanan Londra Kraliyet Sanat Akademisi'nin genişlemesine ise öncülük etti. 

Chipperfield Londra’da yaşıyor ve çalışıyor. Mimarlık ofisinin ayrıca Berlin, Milano, Şangay ve Santiago de Compostela (İspanya'da) merkezleri bulunuyor. 2023 Pritzker Ödül töreni Mayıs ayında Atina'da yapılacak ve burada Chipperfield, Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi'nin genişlemesine öncülük edecek.