Q&AJOURNAL: Aslı San Bilgin

14 Ocak 2021

Koku, bilinçaltımıza etkide bulunabilen en güçlü duyularımızdan biri. Aromaterapi ise bunu merkezine alarak bizi çeşitli duygu durumlarını çözümlememizi ya da onlara ulaşmamızı sağlayan bir aracı. Homemade Aromaterapi’nin kurucu Aslı San Bilgin ile aromaterapi ve iyi yaşam arasındaki derin bağı konuşuyoruz

Aromaterapi benim hayatıma kendime iyi gelme yolum olarak girip, önce tutkum sonra hayatı yaşama yolum, daha sonra da işim oldu.

Koku, bilinçaltımıza etkide bulunabilen en güçlü duyularımızdan biri. Aromaterapi ise bunu merkezine alarak bizi çeşitli duygu durumlarını çözümlememizi ya da onlara ulaşmamızı sağlayan bir aracı. Homemade Aromaterapi’yi kurmaya kadar uzanan, kokuların gücü ile tanışma hikayenizi sizden dinlemek isteriz.

Aromaterapi benim hayatıma, bundan yaklaşık on sekiz sene önce, kendime iyi gelme yolum olarak girip, önce tutkum sonra hayatı yaşama yolum, daha sonra da işim oldu. Her şey greyfurt uçucu yağı koklamamla başladı diyebilirim.


Aromaterapi, güzellik ve iyi yaşamı nasıl tanımlıyor?

Aromaterapi, ruh-beden ve zihin dengesi vermeyi amaçlayan bir sistem ve biz bu üçüne belirli bir denge içerisinde sahipsek zaten hep çok güzeliz diye inanıyorum.

Aromaterapi ile ilk kez tanışacak olanlar için rutinlerine hangi yağları nasıl dahil etmelerini önerirsiniz?

Aromaterapiyi hayatına yeni dahil edecekler için cilt bakımı rutininde tonik olarak, cildine uygun gül suyu, papatya suyu gibi bitki sularını ve shea yağı bazlı bir nemlendirici kullanmasını öneririm. El, yüz ve vücut temizliğinde yağ bazlı sabunlar olan kastil sabunları, ortam kokulandırması için buhurdanda fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarımıza iyi gelecek uçucu yağları kullanmak iyi gelir. Örneğin, uykuya geçişi kolaylaştırmak için lavanta ve vetiver, mutluluk, enerji ve canlılık için mandalina, greyfurt gibi narenciyeler, topraklanmak için paçuli, sedir ve karanfil olabilir.


Kış aylarında, cildimiz biraz daha kuru olmaya yatkın olurken, ruh halimizde de biraz kendimize dönüyoruz. Gün içinde enerjiyi vücudumuza tekrar davet etmek için hangi adımları önerirsiniz?

Yazın, ayağımızı toprağa, çimene daha fazla basıp, temiz hava ve güneş alırken, kışın bunlardan biraz daha uzak kaldığımız için topraklanmaya daha fazla ihtiyacımız oluyor. Kışın, hem daha fazla kuruyan cildimizi nemlendirmek, hem topraklanmak hem de uçucu yağların enerjimizi yükselten gücünden yararlanmak için ‘Ovma’larımızı çok seviyorum. Soğuk sıkım baz yağlar, rafine olmamış kaya tuzu ve saf uçucu yağların karışımını, ellerimiz, ayaklarımız veya tüm vücudumuza uygulayıp daha sonra da ılık su ile akıtmak. Harika bir deneyim.


Pandeminin getirdiği yeni yaşam stilimizde kolonyalar ve dezenfektanlar artık vazgeçilmezlerimiz arasında yer alıyor. Benzer fonksiyonları olan uçucu yağlardan bahsedebilir misiniz? Siz bunları nasıl hayatınıza dahil ediyorsunuz?

Uçucu yağların, hemen hemen hepsinin farklı yoğunlukta da olsa anti viral ve anti bakteriyel özellikleri var. COVID-19 üzerine yapılan klinik araştırmalarda özellikle kekik, ıtır ve limon uçucu yağlarının daha etkin olduğu görülmüş, bununla ilgili akademik makaleler yazılmıştır.


Gelecek iş birliklerinizde bizi neler bekliyor?

Çok sevdiğimiz Lug Von Siga markası için, beraberce, markanın ruhunu anlatan bir seri hazırladık. Ocak ayı içerisinde çok farklı bir deneyim ile sunacağız, heyecanlıyız.


Yeni başlangıçlar umutlarıyla başladığımız 2021 için planlarınız ve hayallerinizden bahsedebilir misiniz?

2020, hepimiz için farklı ama aynı zamanda da geliştirici bir sene oldu. Bu süreç, yüzümüzü doğaya dönmenin değerini daha da fazla anlamamızı sağlarken, bize hayatın içerisinde 360 derece sağlıklı yaşam şekli sunan aromaterapinin öneminin de daha fazla anlaşıldığı, hissedildiği bir süreç olduğunu düşünüyorum. Homemade Aromaterapi’de deneyim çok önemli olduğu için 2021 yılında iki yeni mağaza açma planımız var.