Q&AJournal: Ayşe Tanman

02 Eylül 2020

Ayşe Tanman, koleksiyonlarında sık sık yer verdiği kase formlu tasarımlarıyla öne çıkıyor. Tanman, ilham kaynaklarını ve heyecan verici seramik serüvenini AJournal ile paylaştı.

Seramik ile çalışmaya ne zaman başladınız? Seramik yaratımında sizi motive eden faktörler nelerdir? 

Kendimi bildim bileli sanatın içindeyim. Çok uzun yıllar, çocuklarımın doğumuna kadar bale yaptım, sonrasında resim, tezhip gibi farklı alanlara yöneldim fakat 10 yıl önce kendimi ifade etmekten en mutlu olduğum alanın seramik olduğunu keşfettim. Küçük yaşlarda fark ettiğim Divan Oteli’ndeki Füreya Koral,  Maslak’taki Jale Yılmabaşar, İMÇ’deki panolar ve eski modern apartmanların dışındaki seramik panolar beni her zaman büyüledi ve farklı dünyalara götürdü. Bu güzelliklerin etkisiyle, kendi yaratımlarımın ne olabileceğini merak ettim ve böylece seramik yolculuğum başladı.

 

Koleksiyonunuzda ön plana çıkan kase formları için ilhamınızı nereden alıyorsunuz?

Kase formunu seviyorum. Günlük hayatımızın içinde olan bir objeye kendi yorumumu katarak farklılaştırmak hoşuma gidiyor. Ayrıca bana iyi dilekler için birleşen açık iki eli hatırlatırken, kaselerin içine pozitif enerjinin dolduğunu ve biriktiğini hayal ediyorum. Bunun dışında ilhamımın odak noktası her zaman doğa ve deniz.

 

Markanız kapsamındaki üretimlerinin yanı sıra seramik alanında başka çalışmalarınız var mı?

Evet, çok sevdiğim bazı markalar ile iş birlikteliklerim var. Kendi stilime çok yakın bulduğum ve çok özel bir aurası olduğuna inandığım Mehry Mu için seramik kolyeler yaptım. Ayrıca ürünlerine her zaman hayranlık duyduğum Midnight için limitli sayıda Reef vazolara yerleştirilmiş mumlar yaptım, çok yakında satışa sunulacaklar.

 

İşleriniz, bu yaz Bodrum’da açılan ‘74Escape Gallery & Store’da yer alıyor. Bu projeyle yollarınız nasıl kesişti?

‘74 Escape yeni yerler, kültürler ve insanlar keşfetme tutkusuyla besleniyor. Çalışmaları çok özel sekiz lokal sanatçı arasında benim işlerimi de sergilemek istediklerini ve projenin ana hatlarını öğrendiğimde çok sevindim. Bu süreçten geçerken her biri kendine özgü seramikler yapan sanatçılarla ortak bir platformda yer almak beni çok mutlu etti.

 

Seramik yolculuğunuzda bir sonraki adımınız nedir? Yeni seriler için planlarınız var mı?

Çalışmalarım biraz da çamurun beni götürdüğü yolda eviriliyor. Tüm objelerime ellerimle form verirken her bir parça eşsiz bir hale geliyor. Var olan serilerimi geliştirirken biraz daha büyük formlu parçalar üzerinde çalışmayı planlıyorum.