Q&AJournal: Begüm Kıroğlu

19 Kasım 2019

Begüm Kıroğlu, ilgilendiği alanları ve ilham kaynaklarını, kurucusu olduğu Begüm Khan’ın yaratım sürecini AJournal’a anlattı.

Mücevher tasarımına ilginiz ne zaman ve nasıl başladı?

Giyime, renklere, çiçeklere, hayvanlara, resimlere, mücevherlere çocukluğumdan beri meraklıydım. Lise zamanlarımda ilk vintage takılarımı almaya başlamıştım bile. Üniversite yıllarında bu merakım daha da büyüdü ve zaman içinde ustalarla kendim takmak için takılar yaparken buldum kendimi. Zaman içinde tasarımlarım kendiliğinden çoğaldı. Aslında aklımda marka kurma fikri yoktu. 2012’de Begum Khan markası kol düğmeleri koleksiyonları ile doğdu. 


Tasarımlarınızdaki motifler çok ilgi çekici ve beğeniliyor, tasarımları hazırlarken ilham nereden alıyorsunuz?

İlham aldığım çok fazla farklı alan var. Bazen tanıştığım biri, bir müzede gördüğüm bir resimdeki detay, yürüyüş yaparken gördüğüm bir çiçek, evdeki bir objenin figürü, bir sohbetin konusu. Aslında her şey bana durmadan ilham veriyor. Sanırım algılarım açık, dikkatim orada.

Uzak Doğu kültürüne ilginiz ilk nasıl başladı?

Uzak Doğu beni her zaman içine çeken, parıltılı, sırlarla dolu, keşfetmek istediğim bir dünyaydı. Üniversitedeyken, seyahat ve keşfetmek için Uzak Doğu’ya gitmeye başlamıştım. Çin’e taşınmadan önceki yıllarda Çin, Japonya, Kamboçya, Tayland ve Kore’ye gitmiştim bile ve dünyanın o tarafını daha da keşfetmek için can atıyordum. Çin’in dünyaya açılmaya, gelişmeye başlamaya ve moda merkezi olmaya başlamasının ilk yıllarıydı. İnanılmaz genç, dinamik, yaratıcı ve girişimci bir atmosfer vardı. Doğru anda doğru yerdeydi. Taşınmaya karar verdim

Şanghay’da bir süre zaman geçirdiniz, Çin maceranıza başlamaya nasıl karar verdiniz?

Şanghay’a tam zamanlı olarak taşınmam, Fudan Üniversitesi’nde Çin Kültürü üzerine yüksek lisans yapmaya başlamam ile oldu. Mezun olduktan sonra hem Asya’yı hem kendimi daha çok keşfetmek için Şanghay’da yasamaya devam ettim. 2 sene kurumsal çalışıp Çin’de çalışma tecrübesi de kazandıktan sonra Begum Khan’ın ilk lansmanını Şanghay’da yaptım. Onu takiben Lane Crawford Hong Kong ve Harvey Nichols Dubai ilk siparişleri verdi ve maceramız başlamış oldu.


Her tasarımınızdaki incelik ve detay göz dolduruyor. Değişmeyen çizginizi nasıl koruyorsunuz? Tasarımlarınızın el işçiliğinde neler önemli sizin için?

Karakter çok önemli. İnsanda da, tasarımda da. Her bir parçanın kendi karakterinin olması, yenilik getirmesi, hikayesi olması onları özel kılıyor.

Benim için Begum Khan’dan çıkan bir tasarımı gören kişi markasının ne olduğunu bilmese bile görür görmez “Bu Begum Khan’dır kesin!’’ diyebilmeli. Tabii ki, her üründeki el isçiliği, hepsinin kendi türlerin ilk örnekleri olması ve markete yenilik getirmiş onları da benzersiz yapıyor.


Diğer tasarımcı ya da markalarla işbirlikleri gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz?

Ünlü ayakkabı markası Aquazzura için kapsül bir mücevher koleksiyonu yaptık. Bizim ilk işbirliğimiz. Aralık ayında çıkıyor. Beni, hem Aquazzura’yı marka olarak çok sevdiğim hem de tasarımcısı Edgardo yakın arkadaşım olduğu için, çok mutlu eden, heyecanlandıran, bir yandan da eğlendiren bir işbirliği oldu.