Q&AJournal: Bünyamin Aydın

25 Mayıs 2020

Les Benjamins markasının kurucusu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın, moda endüstrisinin geleceği hakkındaki öngörülerini ve Les Benjamins markasının hikayesini AJournal ile paylaştı.

Les Benjamins için artık bir markadan ziyade bir yaşam şeklini temsil ediyor, bize biraz bu serüvenden bahsedebilir misiniz? Sokak kültürü sizin için ne ifade ediyor?

Sokak giyiminden ziyade sokak kültürü ve topluluk olmak en önemlisi. Doğu kültürleri maalesef çok bölünmüş ve ben bir tasarımcı olarak doğu kültürlerini birleştirerek bir akım yaratıyorum. İstanbul, Dubai, Seul gibi şehirlerde alternatif ve kreatif bir topluluğu sahiplenmekten çıkan bir güç bu.

 

Les Benjamins markasının başarısının sırrı nedir, özellikle bu kadar kısa zamanda bu noktaya nasıl gelebildiniz?

Sırrı, gerçek ve samimi olmak. Les Benjamins bir yandan da Bünyamin Aydın demek. 21 yaşında başladım bu hikayeye ve her yıl küçük hedefler koyarak bu noktaya geldim. Dostlarımı hep destekledim ve onlar beni destekledi. Milano'daki defilem beni dünya moda dünyasında farklı bir boyuta taşıdı diyebilirim. Milano'dan sonra Nike benimle çalışmak istediğini söyledi ve böylece 12 tasarımcıdan biri olarak projeye Türkiye’den katılan ilk sneaker tasarımcısı oldum. Les Benjamins İstanbul mağazamızın açılışının benim için ayrı bir önemi vardı. Heron Preston, Highsnobiety, Sita Abellan gibi dostlarımız ve yerli destekçilerimizin katıldığı mükemmel bir açılış yaptık. Bu yolda kesinlikle tek bir varış noktası yok, hep üstüne ekleyerek devam ediyoruz.


COVID-19 virüsüne karşı verilen global mücadeleye destek sağlamak amacıyla bir kapsül koleksiyon çıkardınız, detayları aktarabilir misiniz?

COVID-19 ilk safhada Çin ve İtalya'da etkilerini göstermeye başladığında gelirleri bu durumdan etkilenen insanlara bağışlamak amacıyla bir koleksiyon tasarladım ve hızlıca üretime girdik. Pandeminin Türkiye'de yayılmasıyla da bu koleksiyonu ülkemizdeki COVID-19'a karşı mücadele eden kurumlara bağışlama kararı aldık. Bu dönem, hızlı karar ve aksiyon alma zamanı. İnsanların yanında olmak en önemlisi. Moda ne kadar dışardan suni dursa da aslında bizim topluluğumuza verdiğimiz destek oldukça güçlü ve bunu iyiye kullanmak bizim gibi tasarımcıların elinde.

 

Sizce önümüzdeki dönemde moda endüstrisini ne gibi değişiklikler bekliyor? Neler değişecek, neler aynı kalacak?

Her şey değişecek. Moda takviminin artık önemi kalmadı. COVID-19’nin yaratmış olduğu duraklamayı avantaja çevirerek koleksiyonlarımızı çok daha verimli planlamamız lazım. Ayrıca, zamansız ürün tasarlamak ve sürdürebilirlik en önemli konular haline geldi. Organik pamuğa geçmek en basiti ve bazen bu bile pazarlama stratejisi gibi duruyor. Markalar artık köklerine inip değerlerini tekrardan yaratmalı. Les Benjamins olarak tüm ekibimle şu an bunun üzerine derin toplantılar yapıyoruz. Alacağımız  kararlarla yeni stratejimiz geleceğimizi şekillendirecek.

 

Moda sektörü son dönemde en çok online moda haftaları ve defilelerin kazanımlarını veya dezavantajlarını tartışıyor, sizin görüşünüz nedir? Günümüzde pek çok marka sürdürülebilir moda konusuna yöneliyor, Les Benjamins’de bu doğrultuda bir strateji veya hedef belirlediniz mi?

Defilelerde gördüğümüz ürünlerin artık eşzamanlı satışa çıkması gerek. Tüketim çok hızlandı ve kimse beklemek istemiyor. Ayrıca 4 sezon ve erkek-kadın moda haftalarını ayırmak yerine sezonlara odaklanan sadece 2 moda haftası yeterli. Tasarımcılara kreatif olmaları için zaman bırakılmıyor. Bu dönemden sonra zamansız ve sürdürebilir yapılar kazanacaktır.

Tüm stratejileri ve iş planlarını sıfırdan yazmak gerekiyor. Diğer yandan gerçek bir sürdürebilirlik yapısı kurmak için çok da hızlı karar almamak lazım, belli bir döneme yayılan bir geçiş olmalı.

 

Sizce üretimin yanı sıra yaratıcılığın sürdürülebilir olmasının anahtarı nedir?

Zamansız tasarımlar ve kaliteli kumaşlar kullanmak. Ben de doğal olarak başka tasarımcıların ürünlerini de giyiyorum ve aldığımda zamansız olmasına dikkat ediyorum.

 

Takip ettiğiniz ve ilham aldığınız, hatta belki günün birinde iş birliği yapmak isteyebileceğiniz markalar veya tasarımcılar kimler?

Hiroshi Fujiwara, Elon Musk, ve Comme des Garcons.

 

Yakın geçmişte yeni bir mağaza açılışınız olmuştu. Bundan sonra müşterilerinizle kuracağınız ilişki ve bağın hangi platformlar üzerinden devam etmesini öngörüyorsunuz ve sizce markanızın takipçileri nasıl bir değişim gösterecekler?

Perakende kesinlikle ölmeyecek, hatta tam tersi olacak; zaten bir dönüşümden geçiyordu. Artık metrekare verimliliği değil hikaye verimliği çok önemli olacak. Les Benjamins Nişantaşı mağazası bunun en iyi örneği. Lacoste ile özel iş birliği lansmanları, Daniel Arsham sanat sergileri, sneaker kültürü söyleşileri gibi farklı aktivasyonların olduğu bir topluluk merkezi oldu.