Q&AJournal: Esen Hünal

05 Mart 2020

Dünya mutfağının ve yenilikçi Türk mutfağının önemli şeflerinden Esen Hünal gastronomi yolculuğunu ve projelerini AJournal’a anlattı.


Gastronomi yolculuğunuz nasıl başladı? Babanız Teoman Hünal’ın sizin üzerinizde nasıl bir etkisi oldu?

İlk North Shield ben 4 yaşındayken açıldı. Aile işimiz dolayısıyla bu sektörün içinde büyüdüm. Annem ve babamın çok severek yaptığı bir iş olduğu için ben de aynı tutkuyu devam ettirmeye karar verdim.

Aşcılık ve işletmeciliğin yanı sıra mutfağın akademik alandaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Bilgi Üniversitesi’nde 3 sene yarı zamanlı eğitmen şef olarak görev aldım. 2 senedir diğer işlerimden dolayı ara vermiş olsam da önümüzdeki sene geri dönmeyi planlıyorum.

            Türkiye’deki birçok farklı konseptlerde restoranlar açılıp kapanıyor. Popüler restoran eğilimleri hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Türkiye’de yurtdışında olduğu gibi bir süreklilik yakalamak zor. Popüler mekanları da çok hızlı bir şekilde tüketiyoruz. Genel olarak açılan restoranlara çok sadık kalınmıyor. Bu konuda biraz maymun iştahlı olduğumuzu düşünüyorum. 

Ülke mutfaklarından en sevdiğiniz hangisidir? Türkiye’de ülke mutfaklarını en iyi örnekleyen restoranlar sizce hangileri?

Fransız mutfağı favorim. Ama benim bu aralar ilgim daha çok yenilikçi Türk Mutfağı. Bu konuda başarılı bulduğum restoranlar da Neolokal ve Mikla. 

Televizyonda gerçekleştirdiğiniz projeler sizin için nasıl bir deneyimdi?

Alışkın olmadığım bir deneyim oldu. İlk başta çok emin olamasam da daha sonra çok keyif aldım.  

             La Brise’i tekrardan açmayı planlıyor musunuz?

Bunu bana çok sık soruyorlar. İsim hakkı hala bizim şirket bünyemizde, ileri dönemlerde tekrar açmayı planlıyorum tabii, geri dönmek harika olur. Benim için La Brise’in hem gönlümde hem de mesleki olarak çok ayrı bir yeri var.

Sizi heyecanlandıran yeni projeleriniz var mı?

Şu an YouTube ve sektörel olarak ilerlemekte olan bazı projelerimiz var. O da sürpriz olarak bende kalsın.Fotoğraf: Nurdan Usta