Q&AJournal: Gökhan Eşeli

06 Kasım 2021

Q&AJOURNAL serisinde bu hafta, Momentum Cuba kurucusu Gökhan Eşeli ile sohbet ediyoruz. Eşeli, genç bir diplomat olarak gittiği Küba’dan, buradaki sağlık prensiplerinden ve markası IslaPlus için gelecek planlarını paylaşıyor.


Küba’yla olan ilişkiniz 1990’lı yıllarda genç bir diplomat olarak Havana’da başlamış. Kurucusu olduğunuz Momentum Cuba ve IslaPlus ürünleriniz neden bu kültürden besleniyor?


Küba’yla olan ilişkim Havana’da diplomat olarak görev yaptığım 1990’lı yıllarda başladı. O dönemde tamamen kapalı bir kutu olan ülkeyi siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel açılardan yakından tanıdım. Küba’nın insan sağlığına sunduğu farklı yaklaşımı deneyimleme şansı edindim. Vatandaşların, olimpik sporcuların ve tedavi gören hastaların üzerindeki pozitif etkilerine şahit oldum. Bu bağlamda, Çernobil Nükleer Faciası’ndan etkilenen Ukraynalı çocukların tedavisi için Havana’da kurulan merkezlerdeki olağanüstü başarıyı görme imkanı bulan nadir kişilerdenim. Küba’daki tüm bu deneyimlerim beni ülkenin “sağlık mucizesi”ne yerinde tanıklık ettirdi.

 

Sizi, özellikle şimdi “superfood” olarak tanımlanan gıda takviyeleri gibi modern çağın iyileştiricileri ve birçok amaca yönelik dermokozmetik ürünler üzerinde çalışmaya yönelten ne oldu?


Şahsen, tıpta ve özelikle de Küba Sağlık Sistemi ile ilgili olarak “alternatif” kelimesinin yanlış bir algıya sebep olduğu kanaatindeyim. Alternatif tıp tanımını genelde klinik dataları bilimsel olarak fazla ispatlanmamış, ancak hastalara faydası olabilecek ürünleri kapsıyor. Küba’nın ilk uluslararası sağlık ürünleri markası olarak yarattığımız IslaPlus çatısında yer alan gıda takviyeleri (superfood) ve dermokozmetik ürünlerimizin çok ciddi klinik verileri bulunmakta. Her detayın devlet kontrolünde yürütüldüğü Küba Sağlık Sistemi’nin standartları birçok açıdan Batı ülkelerinden de daha da yüksektir. Bununla birlikte şirketimiz Momentum Cuba’nın, immünoloji, geriatri ve onkoloji tedavilerine ilişkin ilaçları da bulunmakta.

 

Küba ve Türkiye’deki sağlık hizmet ve sektörlerini karşılaştırdığınızda, arada ne gibi benzerlikler ve farklılıklar görüyorsunuz?


Küba, ana felsefe olarak, koruyucu hekimlik ve kamu sağlığını benimsemiş bir ülke. Son yıllarda Türkiye’nin de bu doğrultuda hareket ettiğini görmekteyiz. Türkiye’nin sağlık alanına yaptığı yatırımlarla, hastane alt yapısı dünya çapında. Küba’nın da çok üstündedir. Ancak, sağlık sisteminin önemli bir parçası olan milli ilaç endüstrisinde Küba, Türkiye’nin oldukça ilerisinde. Hatta, onkoloji, immünoloji, dermatoloji gibi bazı alanlarda Küba’nın ilaç ve biyoteknoloji endüstrisi dünyadaki dev ilaç şirketlerinin üzerinde. Küba’nın ambargo ve kısıtlı imkanlarına rağmen ilaç ve biyoteknoloji sektörünün, ABD ve Avrupa ile aynı seviyede yer aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Markalarınız çatısında yeni ürün geliştirme süreçlerinde hangi neler etkili oluyor?

Ürünlerimizin geliştirilmesinde 3 önemli kriterimiz var: Yüksek rekabet, uygun fiyat ve sıfır yan etki. Zaten, Küba’nın ilaç endüstrisi de bu 3 faktöre göre değerlendirildiğinde en üst seviyede yer alıyor. Kulağa çok iddialı gibi gelebilir, ancak somut örnekler üzerinde izah edebilirim. Dünyada etkisi kanıtlanmış en iyi Vitiligo tedavisi IslaPlus markamıza ait Vitiligo losyonu. Aynı şekilde uluslararası piyasadaki en etkili Sedef ve Egzama tedavi kremi yine markamıza ait. Lupus, Fibromiyalji, Osteoporoz ve Kemik-Eklem Sağlığı konusundaki en etkili doğal çözüm CubaPla adlı takviyemiz. Bu üç ana alanda global piyasadaki en etkili ürünler markamıza ait.

Pandemi ile birlikte toplumumuzda artan güçlü bağışıklık bilinci konusunda, Küba, koruyucu hekimlik felsefesi gereği 60’lı yıllardan beri çalışıyor. Önümüzdeki günlerde Küba’nın pandemi ve virütik salgınlar için ürettiği özel bir takviyeyi de piyasaya çıkaracağız. Kısacası rekabet edebilirliği yüksek, topluma pratik çözümler sunan ve yan etkileri sıfır olan Küba biliminin geliştirdiği ürünleri seçiyoruz.

 

Sizin kişisel olarak tercih ettiğiniz sağlık, bakım ve beslenme rutinleriniz nasıl şekilleniyor?

Çocukluğumdan beri spor yapan bir kişi olarak fiziksel aktivitenin en iyi ilaç olduğuna inanmaktayım. Daha da önemlisi, insanın, ruh sağlığını koruması ve her geçen gün zorlaşan yaşam koşullarından olumsuz etkilenmemesi için zihinsel olarak güçlü kalmaya odaklanmasını önemli buluyorum. Diğer yandan, sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve hijyene dikkat etmek çok önemli rutinler. Bunlara ek olarak IslaPlus’ın tüm gıda takviyelerini kullanıyorum. Spor performansım ve günlük iş hayatımdaki enerjimin en az %50 arttığını samimiyetle söyleyebilirim. Tanıdığım Kübalı olimpik sporcular da bu takviyeleri günlük rutininde disiplinli kullanıyorlar. Baktığınız zaman Küba sporda çok başarılı ve neredeyse hiçbir doping skandalı yok. Nedeni doğal takviyelerinin gücü. Cilt bakımı için Kübalı bilim insanlarıyla birlikte BCT Teknolojisi ile geliştirdiğimiz CREMA de HABANA kozmetik serisini kullanmaktayım. Bu seriyi “Sonsuz Gençlik” sloganı ile piyasaya çıkardık. Kullananlar mutlaka rutinlerine bu kozmetiklerle devam ediyorlar.


Küba sağlık prensipleri ve tedavileriyle tanıştıktan sonra siz hayatınızda öncelikle neleri değiştirdiniz?

Açık söylemek gerekirse Küba’da sağlık sektörüne girmeden önce evimde takviye, ilaç vitamin bulundurmazdım. Ancak, Küba olimpik sporcularının doğal takviyelerle performanslarını nasıl artırdıklarını görmem ve bunların hastalıkları önlemedeki etkilerini de anlamam, bana Küba’da geliştirilen takviyeleri günlük rutinime dahil etmeye yöneltti. Sportif ve günlük performansım artarken hastalıklara yakalanma riskim azaldı. Yüksek enerji için Moringa, kilo almadan protein için Spirel Spirulina ve anti-aging için CubaPLa’nın etkili takviyeler olduğunu söyleyebilirim.

 

Bağışıklık sistemini koruma ve tedavi amacı ile kullanılan Küba sağlık ürünlerine kolay erişim sağlayan dünyadaki ilk marka olarak, bundan sonraki projelerinizden bahsedebilir misiniz?


IslaPlus markasına önümüzdeki günlerde etkili bir immün sistem takviyesi ekleyeceğiz. Dilaltı damlası formatındaki bu ürünün anti-viral özelliği ile toplumsal bağışıklık için yenilikçi bir çözüm olacağına inanıyoruz. Diğer yandan, dünyada en fazla görünen hastalıklardan biri olan Anemi (demir eksikliği) için etkili bir ürünün geliştirme sürecinde son aşamadayız. 2022 başlarında piyasaya sürmeyi hedefliyoruz. Küba’nın en büyük devlet ilaç şirketlerinden birisiyle Alzheimer’in önlenmesi ve tedavisi ile ilgili bir projeye başlayacağız. İnsan sağlığını ve hayat kalitesini olumlu etkileyecek ürünler geliştirmek ana felsefemiz.