Q&AJournal: Güneş Mutlu Mavituncalılar

26 Kasım 2019

Güneş Mutlu Mavituncalılar, ilgilendiği alanları ve ilham kaynaklarını, kurucusu olduğu Mehry Mu’nun yaratım sürecini AJournal’a anlattı.


Çanta tasarımına ilginiz ilk nasıl başladı?

Okul eğitimimi tamamlayıp Amerika'dan Türkiye’ye döndüğümde bir sure gazete ve dergilerde çeşitli pozisyonlarda çalıştıktan sonra bir e-ticaret sitesi kurdum. Bu sitede, takıdan tekstile, 100'un üzerinde tasarım markası satıyorduk.  O dönemde çanta konusundaki eksikliği gördüm. Çantalar ya lüks segmentin en üst katmanında olup aşırı pahalıydı ya da uygun fiyatlı ama kalitesiz ve ruhsuzdu. Kapalıçarşı’dan zamanında toplayıp biriktirdiğim kumaşları astar olarak kullandığım ilk koleksiyonla Mehry Mu'nun ilk tohumları atıldı. İlk kez o zamanki e-ticaret web sitemde satılmaya başlayan Mehry Mu, zaman içinde çeşitli konsept mağazalarında görülmeye başladı. Bir sure sonra siteyi kapatıp tamamen Mehry Mu'ya kanalize oldum. Şu anda Net-a-Porter'den Bergdorf Goodman'a, Bonmarché'den Harvey Nichols UK'e dünyanın dört bir yanındaki önemli mağazalarda satılıyor Mehry Mu.


Mehry Mu markasının çıkış noktası sizin için ne oldu?

Simdi geriye baktığımda aslında tüm hikayenin, hikaye anlatma ve içerik yaratma arzusundan doğduğunu görüyorum. Mehry Mu, sadece tüketim çarkını beslemek için ortaya çıkmış değil; ruhu olan bir marka. Bu ruhun da ilk katmanı, benim Doğu’ya olan merakımla oluştu. İlk çantalarda kullandığım ikat kumaşlardan, logomuzun Fas esintili oluşuna, ilk hit çantamız Rez bag'in üzerindeki Fatma’nın eli sembolünden, 'Mehry'nin Farsça oluşuna kadar, bu merakın bir yorumuydu ilk çıkışımız. Tabii zaman içinde bu ruh katman katman büyüdü ve bir çok başka kültürel ilham noktası eklendi.

“Mehry” Farsça’da ‘güneş’ demek. Tasarımlarınızda da bu etnik dokunuş belli oluyor. Bu bağlamda doğu ve batı kültürlerinin tasarımlarınız üzerindeki etkisini paylaşabilir misiniz?

Aslında bu konudaki kreatif vizyonum çok net. Etnik olmadan, eklektik koleksiyonlar yaratmaya çalışıyorum. Eklektik olsa da, feminenlikten, zarafetten ve modern bir duruştan ödün vermiyorum. Formül böyle olunca, ilham kaynaklarını bir filtreden geçirip, modern bir dünya markasına dair hikayeler anlatmış oluyoruz.

“Fatma’nın Eli” motifi Mehry Mu çantalarında vazgeçilmez bir tasarım detayı halinde. Bu sembolü seçmenin özel bir hikayesi var mı?Mehry Mu'nun doğmasına aracı olan e-ticaret sitemde Fatma'nin eli figürlü takılar çok satılırdı. Bir gün insanların bu figüre olan ilgisini ve sevgisini düşünüyordum. Çantalarda kullanma fikri böyle doğdu ve sonrasında markanın DNA'si ile yoğurdum. İsmini de 'Rez bag' koydum, bu sembolü çok seven arkadaşım Rezzan'a ithafen. Simdi bu modelimiz Istanbul Havalimanı’nda açtığımız mağazamıza özel bir model olarak satışta. Bana ve markaya kesinlikle çok uğurlu geldiğini düşünüyorum.Gelecek koleksiyonlarınızda neler göreceğiz?

Farklı ve zanaatkârlığın kendini gösterdiği formların Mehry Mu’da çok önemli bir yeri var. Örneğin kutu çantalarımız artık bizim alametifarikamız. Ve özellikle gurur duyduğumuz bir konu, çünkü ilk kutu çantamızı mükemmel forma getirmek 1.5 senemizi aldı. Kutularda kendimizi geliştirmeye devam ederken, değişik doku ve materyaller sunarak o alandaki öncülüğümüzü de devam ettireceğiz.

Gezerken zevk aldığınız ve koleksiyonlarınıza  ilham veren ülkeler nelerdir?

Benim Mehry Mu için ilk ilham aldığım ülke Fas’tı, ki o sırada hayatımda gitmemiştim. Daha sonrasında defalarca gittim ama söylemek istediğim su ki; ben hem gittiğim hem henüz ziyaret edemediğim mekanlardan ilham alıyorum. Zaten hayal gücünün güzelliği de burada- uçak biletine ve vizeye ihtiyaç yok, sinirsiz bir alan.

Fas, Hindistan, İtalya, Yunanistan, Türkiye su anda coğrafi ilham kaynaklarımın başında geliyor.


Gelecekte farklı markalarla işbirlikleri planlıyor musunuz?

Mehry Mu markası, marka işbirlikleri konusunda her yıl mutlaka bir şey yapıyor, çünkü güçlerin sinerjisine inanıyor. İlk işbirliğimiz Mavi Jeans ileydi. Daha sonra sanatçı Emel Kurhan ile tatlı bir işbirliği yaptık. Füreya en özel işbirliğimizdi. Ayşegül Dinçkök’ün Derin Tutku fotoğrafları ile iki kez calıştık. Gecen yıl Tohum Otizm vakfı için sınırlı sayıda özel çantalar ürettik. İki sezon Divarese ile çalıştık. Geçtiğimiz yaz Ninnon markasıyla mücevher gibi clutch’lar ürettik. Bu sezon da sürprizlerle devam edeceğiz.