Q&AJournal: Igor Barba

03 Temmuz 2020

Amanruya Bodrum otelinin Genel Müdürü Igor Barba, Amanruya’nın hikayesini, otelin doğa ile olan derin bağını ve mevcut durumlar ışığında tesiste yapılan düzenlemeleri AJournal ile paylaştı.

Bize Amanruya'nın yaratılış hikayesinden bahseder misiniz?

Bodrum Yarımadası'nın Ege Denizi'ne bakan sakin bir vadisinde yer alan Amanruya, Aman’ın 24. oteli. Dünyada çok az sayıda yer, tarihi ve doğal güzelliği buluşturma şansına sahip ve Türkiye'nin Ege bölgesi de böyle bir yer. Bu muhteşem sahil şeridi, Homeros'un kahramanlarının doğduğu, Antik Yunanlıların kahinlerine danıştığı ve Romalıların tanrılarını onurlandırmak için muhteşem tapınaklar inşa ettiği yer. Bölge, aynı zamanda 5 bin yıllık Osmanlı, Yunan ve Roma tarihlerini kapsayan bir destan anlatıyor ve gittiğiniz her yer, muhteşem manzarası ile bu görkemli geçmişi hatırlatıyor. Zeytinlikler ve ormanların çevrelediği plajlar, sakin Ege koylarını turkuaz sularla buluşturuyor. Adını Sanskritçe’de barış kelimesi anlamına gelen "aman" ve Türkçe “rüya” kelimelerinin birleşiminden alan Amanruya, çevresindeki değerlerle mükemmel bir uyum içerisinde.

 

Yeni teknolojiler, demografik özellikler, destinasyonlar farklılaşırken seyahat dünyası hızla değişiyor. Amanruya bu değişime nasıl uyum sağlıyor?

Amanruya'da profesyonel, ayrıcalıklı ve kişiye özel hizmetlerimizi sunmaya devam ederken, mevcut mükemmellik standartlarımızı sürekli olarak değerlendirip, gerektiğinde yenilikler yapıyoruz. Zengin doğa ve temiz havanın ortasındaki destinasyonumuzda misafirlerimize huzurlu bir alan sunmaktan gurur duyuyoruz. Günümüzde ise, her zamankinden daha fazla, sağlık ve refahın öneminin bilincindeyiz, bu nedenle yeni organik yemek deneyimleri ile menümüzde yerel üretime odaklanmaya karar verdik. Misafirlerimize birçok sağlıklı seçeneğin yanı sıra bağışıklık güçlendirici içecekler de sunuyoruz.

 

Amanruya'yı Bodrum'daki diğer otellerden farklı kılan bazı özel deneyimler nelerdir?

Özel deneyimlerin başında, Amanruya’nın her noktasında görebileceğiniz ferah mekanlar geliyor. Tesis binalarımız tamamıyla birbirinden bağımsız ve tümü olağanüstü deniz manzaralarına sahip. Amanruya’da üç katlı bir kütüphane, yemek pavyonları, bar ve şarap lounge’u, bir butik ve sanat galerisinin yanı sıra iki masaj odası bulunuyor. Tesisin ayrıca 50 metrelik mermer yüzme havuzu ve tenis kortu bulunuyor. Ana binaların yaklaşık 500 metre batısında bir beach club yer alıyor. Burası, görkemli ağaçların etrafında kıvrımlanan bir dizi oturma alanından oluşuyor. Küçük çakıl plajı, bir iskelesi ve işaretlenmiş geniş yüzme alanı ile eşsiz bir dinlenme olanağı sunuyor. Amanruya’nın özgün mimarisi, muhteşem servis kalitesi ve sürekli değişen mevsimlik bir menü sunan mutfağı ile diğer tesislerden ayıran özelliklerin arasında. 


Amanruya için yeni normal nedir?

Aman ruhuna sadık kalarak yeni normale geçişimizde misafirlerimizin ve çalışanlarımızın güvenliği ve refahı her zaman önceliğimiz oldu. Aldığımız önlemlerden sonra kapılarımızı bu ay güvenli bir şekilde yeniden açtık. Yönergeleri takip ederek konuklarımızın ve personelimizin sağlığını ve konforunu ön planda tutuyoruz. Hizmet, temizlik ve refah açısından her zaman standartları belirleyen biz olduk, bu yüzden yeni düzenlemelerin çoğuna doğal olarak uyum sağlamış olduk. Ek olarak, çalışanlarımızın ve değerli konuklarımızın güvenliğini sağlamak için Amanruya ekibi gerekli her koşulda koruyucu ekipmanlar kullanmaya devam edecek.

Amanruya müstakil villalardan oluşuyor, bu ışıkta Aman’ın mahremiyet ve özel tatil yaklaşımını açıklayabilir misiniz?

Amanruya, her biri özel avlu ve yüzme havuzuna sahip toplam 36 villadan oluşuyor. Panjurlu taş evlere girdiğinizde sizi oturma odasına götüren küçük bir veranda karşılıyor. İleride yatak odasının bitişiğinde bir giyinme odası ve bol ışık alan bahçe manzaralı bir banyo bulunmakta. Çift cam kapılar, oturma odasından yüzme havuzu ve kapalı bir yemek ve dinlenme alanının yer aldığı dış terasa açılıyor. Bu geniş alanları ile villalar, zarif ve özel yaşam alanının mütevazi ve sıcak misafirperverliğini birleştirerek benzersiz bir inziva olanağı sunuyor.

 

Bu sezon Amanruya dışarıdan konukları da ağırlayacak. Ziyaretçileriniz için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Yiyecek-İçecek bölümünü nasıl işleteceksiniz? Bu süreç içerisinde ek politikalarınız oldu mu?

Bu sene, açık hava yemek alanlarında ziyaretçi ağırlayacağız ama tabii ki önceliğimiz tesisimizdeki misafirlerimiz için yeterli alan sağlamak olacak. Ayrıca, aldığımız tüm önlemler dışarıdan gelen tüm ziyaretçilere için de geçerli olacak. Ziyaretçiler ve tesisimizde kalacak konuklar, vücut sıcaklığı ve genel sağlık kontrolü için ekibimizin bu kontrolleri gerçekleştirdiği kapıdan tesisimize giriş sağlayacak.

Restoranlarda ve teraslarda, sosyal mesafeyi sağlamak için oturma düzenini yeniden düzenledik. Misafirlerimize mümkünse açık havada yemek yeme seçeneklerini kullanmalarını teşvik ediyoruz. Tüm personelimiz COVID-19 ile ilgili sağlık önlemleri hakkında özel bir eğitim gördü. Bu doğrultuda, bardakların ve çatal bıçak takımının peçeteyle toplanması ve konukların yemek siparişini verdikten sonra yerleştirilmesi gibi yeni servis önlemleri uyguluyoruz.

Bu sezon için uluslararası rezervasyonlarınız var mı?

Her zaman olduğu gibi bu sene de yurtdışından rezervasyonlarımız var ve yeni rezervasyonlar almaya devam ediyoruz. Ancak, pandemi başladığından beri, her zamanki sezon açılış tarihimiz olan Nisan ve Mayıs aylarında faaliyet gösteremedik. Bu aylardaki rezervasyonlar bu yaz ilerleyen günlere ertelendi ve bazıları da iptal edildi. Önümüzdeki birkaç ay boyunca durum hala belirsiz görünürken Türkiye'nin bu durumla iyi bir şekilde mücadele ettiğini biliyoruz. Bu dönemde tatillerini geçirmek için bize güvenen misafirlerimize en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz.

 

Amanruya'da fitness ve yoga stüdyoları, tenis kortu ve iki terapi odası bulunan bir spa bulunuyor. Bu sezon faaliyet gösterecekler mi? Özel spa hizmetiniz olacak mı?

Fitness alanında ve yoga stüdyosunda misafir sayısını sınırlandırıyoruz. Dezenfektan jel ve mendiller her spor ekipmanın yanında yer alıyor ve personelimiz, her bir ekipmanı kullanım sonrası dezenfekte ediyor. Grup derslerini şimdilik askıya alıyoruz. Spa hizmetleri ise Temmuz ayından itibaren başlayacak. Temas gerektiren spa tedavileri için dikkatli bir yaklaşım izliyoruz. Aldığımız önlemlerden bahsetmek gerekirse, tüm terapistlerimiz maske takıyor. Terapistlerimiz tedaviler arasında kişisel koruma ekipmanlarını değiştirecekler. Konuklarımıza da spa tedavisi süresince maske takmalarını öneriyoruz. Aman marka standartlarına göre, spa alanlarının uygun şekilde temizlenmesini ve dezenfekte edilmesini sağlamak için tedaviler arasında minimum 30 dakikalık aralar veriyoruz. Tüm terapistlerimiz COVID-19 sağlık ve güvenlik protokolleri hakkında kapsamlı bir eğitim aldı. Buna ek olarak, dergiler, ürün örnekleri, su istasyonları gibi tüm paylaşılan öğeleri kaldırdık. Konukların konforunu artırmak için ise oda içi spa hizmetlerimizi genişletiyoruz.

 

Son olarak, Amanruya'nın doğa ile ilişkisini nasıl tanımlarsınız?

Amanruya, doğanın tam da kalbinde yer alıyor diyebiliriz. Çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili Amanruya, etkileyici bir deniz manzarasına sahip bir yamaçta yer alıyor. Misafirlerimiz bu eşsiz manzarayla buluşmadan önce, sahile uzanan çakıl taşlı yoldan geçerek ilerliyor. Bölgenin geleneksel mimarisinden esinlenen pavyonlardan oluşan Amanruya, avlu ve teraslar ile bir köyün samimi ve organik ortamını yansıtırken, aynı zamanda ayrıcalıklı bir his yaratıyor. Taş, akaju cevizinden ahşap ve Türk mermeri gibi yerel malzemeler tesiste hakim olan zamansız doğal atmosferi oluşturuyor. Amanruya’ya attığınız ilk adım ile sizi sarmalayan doğa içinde derin bir huzura kavuşmuş oluyorsunuz.