Q&AJournal: Serra Türker

11 Kasım 2019

Serra Türker, ilgilendiği alanları ve ilham kaynaklarını, kurucusu olduğu Misela’nın güncel projelerini AJournal’a anlattı.

Çanta tasarımına olan ilginiz ne zaman ve nasıl başladı? Misela’nın çıkış noktası nedir?

Çanta tasarımına olan ilgim aslında ilk dikiş makinemi aldığım zaman başlamış. Üniversitenin başlarında aldığım bu makine sayesinde kendime ve yakın çevreme kumaşlardan çanta dikip hediye ediyordum. Bu benim için çok zevkli bir süreçti ama bunun sonra gerçek mesleğim olacağını hiç düşünmemiştim. Ben Rhode Island School of Design'da tekstil tasarım okuduktan sonra yönümü modaya çevirmiştim ancak asıl tasarlamak istediğim ürünün kıyafet olmadığını üniversite sonrasında New York'ta çalışırken anladım. Hafta sonları Parsons School of Design'da aldığım aksesuar dersi sayesinde asıl yapmak istediğim tasarımın çanta olduğunu anladım. Hayalimde İstanbul'a ait bir çanta markası yaratmak vardı. Hedefim ise desenlerimi zamansız çantalara dönüştürmekti ve böylelikle Misela'yı kurmuş oldum. 


Koleksiyonları hazırlarken size neler ilham kaynağı oluyor?

Koleksiyonları hazırlarken birçok şeyden ilham alıyorum. Yeni keşfettiğim yaşamlar ve mekanlar, mimari yapılar, sanat eserleri, desenler, dokular, renkler bunlardan bazıları.

Her çanta modeline verdiğiniz isimler bir hikaye anlatıyor, bu isimlere kim, nasıl karar veriyor?

Benim için her çanta bir kadın demek. Her çantanın belli bir kişiliği ve dolayısıyla sahibi var gibi düşünüyorum. Çantaları tasarladıktan sonra onun kim olduğunu bulmaya çalışıyorum. Her çantayla yeni bir hikaye yazdığımıza inanıyorum çünkü her kadının her çanta gibi yaşattığı başka bir hikayesi var.


Misela kadınını nasıl tanımlarsınız?

Misela kadını kendi yolunu arayan, özgür, donanımlı, güçlü, şık, zevk sahibi, hayattan zevk alan biri olarak tanımlarım. 

Misela yolculuğundaki en unutulmaz an neydi sizin için?

Tek bir tane seçmek zor çünkü çok unutulmaz anlar biriktiriyorum. Heidi Klum, Diane Kruger, Jessica Alba, Alessandra Ambrosio gibi Hollywood yıldızlarının Misela takmasından tutun, Mardin'deki FW18 kampanya çekiminden, Londra mağaza açılışına kadar bir sürü unutulmaz anım var. 


Misela Londra butiğiniz açıldı. Yurtdışında başka projeleriniz var mı?

İlk olarak Londra mağazamızı oturtmak istiyorum ama sonrasında çok fazla adet olmamakla beraber dünyanın değişik yerlerinde shop-in-shoplar açmayı düşünüyorum.