Q&AJOURNAL: Serra Türker

21 Aralık 2020

Misela markasının kurucusu Serra Türker, yeni koleksiyonun ilham kaynaklarını, sürdürülebilirlik ilişkisini ve yeni yıl yaklaşırken güncel projelerini AJournal'a anlattı.

Me, Myself & Misela koleksiyonuzun ilhamı olan referans noktalarından bahseder misiniz?

Bu dönemde, evlerimizde hiç olmadığımız kadar daha çok vakit geçirdik, ve çoğu zaman kendimizle baş başa kaldık. Me, Myself & Misela koleksiyonu ile bu senenin bize göre eğlenceli, kısa bir özetini yaratmak istedik. Koleksiyon filmimizde, kendi başına Misela çantaları ile eğlenen bir kadının serüvenini anlattık. 


Son zamanlarda, sürdürülebilirlik kavramı modada sık sık karşımıza çıkıyor. Misela’nın bu doğrultuda neler yaptığından bahsedebilir misiniz? Misela için sürdürülebilirlik hangi yapı taşları üzerine kurulu?

Öncelikle, sürdürülebilirlik kavramının bizim tüketim hızımızın altını çizdiğini ve dünyanın yavaşladığı bu zamanda karşımıza daha çok çıkmaya başladığını düşünüyorum. 

Biz Misela olarak ürünlerimizin zamansız olmasını hedefliyoruz ve stoklu üretim yerine sipariş üzerine üretim yapıyoruz. Bu nedenle tasarımdan üretime yapı taşlarımız, sürdürülebilirlik kavramının tüm açılımlarının üzerine kurulu diyebilirim. 

Suitcase Magazine ile yaptığınız iş birliğiyle tavla gibi Türk kültüründe de büyük yeri olan yaşam aksesuarları tasarladınız. Bu iş birliğinin arkasında yatan ilham kaynağınız neydi? 

Bu iş birliği üzerine 2020’nin başında çalışmaya başladığımızda, Suitcase’in seyahat dergisi olması sebebiyle, seyahat ürünlerimizin üzerine kurulu bir koleksiyon çıkarmayı planlıyorduk. Mart ayında dünyanın pandemi nedeniyle durmasıyla beraber biz de farklı bir bakış açısıyla bu iş birliğini sürdürmek istedik. Hem evlerimizde hem dışarda rahatlıkla kullanabileceğimiz ve Türk kültürüne de gönderme yapan kolay taşınabilir bir tavla yaratmaya karar verdik. Madem fiziksel olarak seyahat edemiyoruz, neden kültürel bir seyahate çıkmayalım? Koleksiyonu bu yaklaşımda hayal ettiğimizi söyleyebilirim.


Bu iş birliğine benzer, Misela’nın moda, tasarım ve life-style kesişiminde konumlandığı projeler üzerinde çalışıyor musunuz?

Kesinlikle! Daha kesinleşen bir proje olmamakla beraber böyle iş birlikteliklerini çok seviyorum. 

Zorlu bir yılın sonuna yaklaşırken 2021 için planlarınız ve hayallerinizden bahsedebilir misiniz?

2021 için aslında en büyük dileğim, 2020’de kendimize kattığımız değerlerin ve oluşumların unutulmaması. Umuyorum ki, bu farkındalıkları hayatımızda sürdürmeye devam edebiliriz.