Raf Simons İçin Bir Devir Bitiyor

05 Aralık 2022

Belçika’nın en ünlü tasarımcılarından Raf Simons, 27 senelik maceranın ardından ismini taşıyan markasını kapatacağını açıkladı.

Londra’daki Frieze Art Fair kapsamında sergilediği 2023 İlkbahar/Yaz koleksiyonun son işi olduğunu Instagram üzerinden basına duyuran Simons, şu ifadeleri kullandı: “Bugüne dek başardığımız her şeyden duyduğum gururu anlatacak kelimelerim yok. Ekibim, iş birliği yaptığım isimler, basın mensupları, satın almacılar, ailem, arkadaşlarım ve takipçilerime, vizyonuma ve bana inandıkları için çok teşekkür ediyorum.” 

Kendi markasının yanı sıra yaklaşık iki sene önce Miuccia Prada ile Prada’nın kreatif direktörlüğünü üstlenen Simons, daha önce Jil Sander, Calvin Klein ve Christian Dior gibi ünlü markalar için de kreatif direktör olarak görev yapmıştı. Kadın ve erkek koleksiyonlarıyla güncel moda tarihinin etkili figürlerinden biri olan Simons, ülkesi Belçika’nın Antwerp şehrinde, dünyanın en köklü moda okullarından biri olan Royal Academy of Fine Arts’tan dereceyle mezun oldu. 1995’te kurduğu aynı adlı markasıyla minimalist çizgideki genç tasarımlarıyla, erkek modasında kendine has bir tarz yarattı. Defilelerinde sokaktaki sıradan insanları model olarak kullanma fikri ise, zamanı için oldukça radikal bir hareketti.  

Simons’un, Prada’nın kreatif direktörlüğünü Miuccia Prada ile üstlenmeye devam etmesi bekleniyor.