Raf Simons Prada’da

02 Mart 2020

Uzun süredir büyük bir modaevi ile anlaşması beklenen Belçikalı tasarımcı, yakın arkadaşı Miuccia Prada ile Prada’nın kreatif direktör koltuğunu paylaşacağını açıkladı.

Ocak ayından beri moda dünyası 52 yaşındaki Belçikalı tasarımcı Raf Simons’ın Prada Group’un altında bulunan modaevi Miu Miu’nun kreatif direktörü olarak atanmasını bekliyordu. Moda severler bu büyük birleşmenin haberini almayı beklerken Milano Moda Haftası’nın son gününde Simons ve Prada’nın kreatif direktörü Miuccia Prada ortak bir basın toplantısı düzenleyerek Simons’ın İtalyan modaevinin kreatif direktörlük koltuğunu paylaşacağını duyurdular.


Basın toplantısından sonra İtalyan modaevinden gelen açıklamaya bakılırsa Prada ve Simons birlikteliği modaya yeni bir soluk getirebilir. “Prada’nın özgün değerleri ve kültürü değişmez bir şekilde devam ediyor: bu radikal kreatif diyalog hem Miuccia Prada’nın hem de Raf Simons’un felsefelerinin bir yinelemesi. Her iki tasarımcının yenilik, provokasyon ve cesur, deneysel ve fikir dolu kişisel tarihleri artık bir araya geliyor,” şeklinde açıklamada bulunan modaevi aynı zamanda Simons’ın Prada Group ile kontratı hakkında da ilginç bir detay veriyor: Kontratın bir süresi olmadığını belirten modaevi, birlikteliğin “sonsuza kadar” sürebileceğinin altını çiziyor.

Büyük modaevleri uzun yıllardır kapsül koleksiyonlar için farklı tasarımcılar ile çalışsa da iş kreatif direktörlüğe geldiğinde yaratıcılık koltuğu çoğu zaman tek bir kişiye ait olmuştur. Her ne kadar modaevlerinin tasarım koltuğunda oturan tasarımcılar sahne ışıkları altında olsa da bir süredir moda çevrelerinde bu “tek tasarımcı” modelinin modanın yaratıcılığını öldürdüğü düşüncesi hakimdi. Modaevlerinin her yıl birbirlerine benzer kreasyonlar sunması ve moda haftalarına giderek azalan ilgi, moda dünyasının ilham perisini kaybettiği düşüncesine yol açmıştı. Moda severler Simons ve Prada birlikteliğinin tasarıma yeni bir vizyon getireceğine ve birçok modaevinin bu iki büyük tasarımcının ayak izlerini takip edeceğine inanıyorlar.


Simons’ın Prada’nın kreatif direktörü olması İtalyan modaevi için de bir ilki temsil ediyor. Prada, ilk kez ünlü baş tasarımcı Miuccia Prada ile çalışmak üzere bir ortak kreatif direktör atamış bulunuyor. Miuccia Prada ile eşit sorumluluklara sahip olacak Simons, görevine Nisan ayı itibariyle başlayacak. İki kreatif direktörün birlikte oluşturacağı ilk koleksiyonun ise İlkbahar/Yaz 2021 için Eylül ayındaki Milano Moda Haftası'nda sunulması bekleniyor.