Rafael Viñoly’nin Ardından

16 Mart 2023

432 Park Avenue ve Londra ‘Telsizinin' mimarı Rafael Viñoly, New York'ta 78 yaşında aramızdan ayrıldı.

New York'ta 78 yaşında aramızdan ayrılan Rafael Viñoly, geride tasarım dünyası adına büyük bir miras bıraktı. Uzun kariyeri boyunca, en seçkin, zarif binalarından biri olan New York'taki 432 Park Avenue gibi eserlerin yaratıcısı olan, Uruguay doğumlu ve New York merkezli mimar, kültürel kurumlar ve tıbbi araştırma tesisleri dahil olmak üzere benzersiz çalışmalar yarattı. Ek olarak, Bahamalar'da özel bir ada olan Bonds Cay de dahil olmak üzere bir dizi özel proje gerçekleştirdi. Ayrıca Wallpaper* Design Awards 2012'de jüri üyeliği yapmıştı. 
Londra merkezli Studio Seilern Architects'in müdürü Christina Seilern, Viñoly'nin Londra ofisinin kurucu direktörü olarak mimarla yoğun bir şekilde çalışma fırsatı elde etmişti. Seilern, “Rafael Viñoly benim akıl hocam, iş birlikçim ve en yakın arkadaşlarımdan biriydi. Mimarlara ilham veren yaratıcı bir ruhla inanılmaz bir cömertliğe sahipti. Onun enerjisine, kıvrak zekasına, zarafetine ve dehasına tanık olmaktan onur duyuyorum. Gördüğüm en güvenilir arkadaştı, bana büyük cesaret verdi ve bunun için sonsuza dek minnettarım.” dedi. 

Viñoly’nin aralarında Tokyo Uluslararası Forumu, Cleveland Sanat Müzesi, Montevideo'daki Carrasco Havaalanı ve Londra'daki 20 Fenchurch Caddesi'nin de bulunduğu dünyanın en tanınmış, ikonik yapı ve projeleri; bununla beraber kendine has ve zamansız tasarımlardan oluşan çok zengin bir portfolyosu var. On yıllardır Viñoly ile iş birliği yapan firmaların yöneticilerin ve gelecek nesillerin yetenekli mimarların, onun vizyonunu ve mirasını genişleteceğinden şüphe yok.