Ray Kappe imzalı yüzyıl ortası modernizm estetiği

19 Ekim 2020

Los Angeleslı efsanevi mimar Ray Kappe’nin organik modernizmdeki gücü, 1967'de ailesi için inşa ettiği çok katlı evin atmosferinde bugün hala yankılanıyor.

Ray Kappe'nin aile evi, biraz ilhama ihtiyaç duyan tüm tasarım meraklıları için mükemmel bir durak. 1967'de inşa edilen bu evin ne kadar modern ve çağdaş göründüğünü düşündüğünüzde Kappe'nin ileri görüşlülüğü yeni bir tanım kazanıyor. Ray Kappe'nin uzun kariyeri boyunca tasarladığı 100'den fazla evden, Los Angeles'taki Rustik Kanyon'da kendisi ve ailesi için tasarladığı ev en önemlisi.


Yamaçtaki çoğu evden farklı olarak, Kappe evi yamaçta sıkışmış durumda değil. Daha ziyade, Palisades'teki Brooktree Yolu üzerindeki yokuşun üzerinde duruyormuş gibi, ona paralel olarak üzerinden geçiyor. 100 fit genişliğindeki mülk, bir taraftaki düz bir arsa ve diğer taraftaki alt komşu arasındaki geçiş bölgesi.


Kappe konutu, 45 derecelik açı boyunca yedi seviyede, dirsekli ahşap güverte, kafes ve çevreye uzanan platformlarla ayakta duruyor. Sokaktan, beton kaldırım taşlarından oluşan bir uçuş, ahşap bir yaya köprüsüne ve sonunda burada görülen ön kapıya, göze çarpmayacak şekilde sokağa dik bir açıda karşımıza çıkıyor.


İçeriden bakıldığında manzaralar her yönden sizi çevrelerken peyzaj konut sakinlerine doğal bir inziva sağlıyor. "Bu, mükemmel bir ağaç ev." Los Angeles Koruma Dairesi başkanı Linda Dishman yorumluyor: "O evin içinde, doğayla iç içe olduğunuzu hissediyorsunuz."


2,5 fit kalınlığındaki lamine kirişler Douglas köknarından yapılmış. Kerestenin geri kalanı sekoyadan oluşuyor. Dört yatak odasının kapıları var, ancak evin geri kalanı saf açıklık, bireysel alanlar tanımlanmış ve yükseklikteki ince değişikliklerle sessizce ayrılmış. Bir eleştirmen tarafından "kontrollü bir alan patlaması" olarak tanımlanan Kappe konutu, iş ve oyun için ustaca uyarlanmış bir atriyum kalitesine sahip.


Bu çok seviyeli başyapıt, tasarımı açık ve serbest akışlı olmasıyla öne çıkıyor ancak daha yakından bakıldığında, evde kalıp kitap okumak istediğinizde pek çok mahremiyet noktası mevcut. Burada bulunan hiçbir oda, evin genç, canlanmış ve her şeyden önce zamansız görünmesini sağlayan bol miktarda doğal ışıktan yoksun değil. Kanyonu çevreleyen ağaçların manzarası, Los Angeles arsasındaki bir evden değil, adeta bir ormanın içinden bakıyormuşsunuz hissi yaşatıyor.